| Product Name | VBCD-SEA Single Cartridge Steel Valve Body Balance Valve , Double Relief Valve Overcenter Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / Aluminium 210 Bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa |
| Valve Type | Balance Valve Set |
| Valve Material | Steel Valve Body |
| Product Name | KLCD G3/8 DEFL Double Relief Type Pilot Check Valve Based Steel QT500-7 Valve Body With Zinc Nickel Alloy Balance Valve |
|---|---|
| Oil Port Size | G3/8 |
| Rated Pressure | 350bar |
| Valve Type | Pilot Counter Balance Valve |
| Valve Material | Steel QT500-7 Or Aluminium Material |
| Product Name | VBCD-SE-FL G1/2 Hydraulic Overcenter Valve , Made In China Steel Single Relief Balance Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar For Steel Material |
| Maximum Peak Pressure | 210 Bar For Aluminium Materila |
| Valve Type | Overcenter Valve / Balance Valve / Dual Check Overcenter Valve,single Check Overcenter Valve |
| Valve Material | Steel Or Aluminium |
| Product Name | VBCD Overcenter Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350 Bar Steel Material Type |
| Maximum Peak Pressure | 210 Bar Aluminium Material Type |
| Valve Type | Overcenter Valve / Balance Valve / Dual Check Overcenter Valve,single Check Overcenter Valve |
| Valve Material | AT500-7 Or 6061-6T |
| Product Name | Pump Truck Or Industrial Machinery Single Cartridge Overcenter Valve, Double Counterbalance Valve Wigh G1/2 Oil Thread |
|---|---|
| Rated Pressure | 360bar / Aluminium 220 Bar As Requested |
| Maximum Peak Pressure | 36Mpa Pressure |
| Valve Type | Overcenter Valve /counterbalance Valve |
| Valve Material | Usually With Material Of Steel QT500-7 |
| Product Name | KLDC 1/2DF/FL Hydraulic Overcenter Valve With Thread Size G1/2 Double Pilot Check Valves |
|---|---|
| Rated Pressure | 35MPA |
| Maximum Peak Pressure | 350 0Bar |
| Valve Type | Overcenter Valve / Balance Valve / Dual Check Overcenter Valve,single Check Overcenter Valve |
| Valve Material | AT500-7 Or 6061-6T |
| Product Name | Pump Truck Or Industrial Machinery Single Cartridge Overcenter Valve, Double Counterbalance Valve Wigh G1/2 Oil Thread |
|---|---|
| Rated Pressure | 361 Bar / Aluminium 221 Bar As Requested |
| Maximum Peak Pressure | 360 Bar Pressure |
| Valve Type | Overcenter Valve /counterbalance Valve |
| Valve Material | Usually With Material Of Steel QT500-7 |
| Product Name | Single Cartridge Overcenter Valve, Double Counterbalance Valve Wigh G1/2 Oil Thread |
|---|---|
| Rated Pressure | 361bar / Aluminium 221 Bar As Requested |
| Maximum Peak Pressure | 360 Bar Pressure |
| Valve Type | Overcenter Valve /counterbalance Valve |
| Valve Material | Usually With Material Of Steel QT500-7 |
| Product Name | Pump Truck / Industrial Machinery Single Cartridge Overcenter Valve, Double Counterbalance Valve Wigh G1/2 Oil Thread |
|---|---|
| Rated Pressure | 360bar Or Aluminium 220 Bar As Requested |
| Maximum Peak Pressure | 36 Mpa Pressure |
| Valve Type | Overcenter Valve /counterbalance Valve |
| Valve Material | Usually With Material Of Steel QT500-7 |
| Product Name | VBCD-SE-3VIE Hydraulic Overcenter Valve Made In China Customized Type Counterbalance Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 351 Bar / Aluminium 210 Bar |
| Maximum Peak Pressure | 35 Mpa Pressure |
| Valve Type | Single Way Balance Valve |
| Valve Material | QT500-7 |