| Product Name | KSXS08S-60-350 Kaienli Made Pilot Operated Check Valve, Manifolds With Lock Valve |
|---|---|
| Application | Hydraulic Spare Parts |
| Connection Type | Tubular And Plate Mounting Type |
| Valve Block | Steel QT500-7 |
| Packaging | PE /Carton/wooden Box/pallet Or As Requested |
| Product Name | 2 Way 2 Position Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity | VC10-2 |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Rated Flow | 113L/Min |
| Working Principle | Two Position Two Way (single Cone, Normally Closed) |
| Product | 8 Way 2 Position Solenoid Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 60 Bar |
| Rated Flow | 25L/min; |
| Operating Temperature Range | -20℃-+90℃ |
| Use Cleanliness Range | Use Cleanliness Range |
| Product Name | Hydraulic Safety Valve |
|---|---|
| Cavity | VC08-2 |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Rated Flow | 25L/Min |
| Internal Leakage Rate | 2 Ports At 10 Bar, Maximum 5 Drops/minute |
| Product Name | KSQMV Series Tubular Type One Way Throttle Check With G1/2 G3/8 /G1/4 G3/4 Throttle Flow Relief Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar |
| Maximum Peak Pressure | 35MPa |
| Valve Type | Tubular Type |
| Valve Material | Steel |
| Product Name | VBCD-DE A Double Cartridge With Flow 40L 60L Hydraulic Counterbalance Valve With Steel Valve Body QT500-7 Material Block |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar For Steel Valve Body |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa Pressure |
| Valve Type | Overcenter Valve |
| Valve Material | Steel QT500-7 Or Aluminium Material |
| Product Name | VBCD-SE-FL G1/2 Hydraulic Overcenter Valve , Made In China Steel Single Relief Balance Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar For Steel Material |
| Maximum Peak Pressure | 210 Bar For Aluminium Materila |
| Valve Type | Overcenter Valve / Balance Valve / Dual Check Overcenter Valve,single Check Overcenter Valve |
| Valve Material | Steel Or Aluminium |
| Product Name | KLDC 1/2DF/FL Hydraulic Overcenter Valve With Thread Size G1/2 Double Pilot Check Valves |
|---|---|
| Rated Pressure | 35MPA |
| Maximum Peak Pressure | 350 0Bar |
| Valve Type | Overcenter Valve / Balance Valve / Dual Check Overcenter Valve,single Check Overcenter Valve |
| Valve Material | AT500-7 Or 6061-6T |
| Features | Material QT500-7 |
|---|---|
| Product Name | VRSL-FL With Steel Valve Body Hydraulic Cartridge Pilot Operated Check Valve |
| Application | Hydraulic System |
| Connection Type | Tubular Or Plate |
| Media | Fluid Oil |
| Product Name | KDPC05-G3/8 Pilot Operated Check Valve , Single Or Dual Cartridge Hydraulic Lock Valve |
|---|---|
| Application | Hydraulic System Machinery Parts |
| Connection Type | Tubular Type |
| Valve Body Material | QT500-7 |
| Media | Oil |