| Product Name | Pilot Oil Supply Valve Group With QT500-7 Steel Body Zinc Nickel Alloy Surface Excavator Pilot Oil Supply Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa , Depends On Material Type |
| Valve Type 1 | Hydraulic Solenoid Valves |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | KSP08-25-0-N Hydraulic Solenoid Valve With Directional Function Proportional Valve,proportion Directional Valve |
|---|---|
| Cavity Hole | 3-4 16 UNF |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Description | Two PoDescription : Electromagnetic Proportional Drive, 2-way, Direct Acting Spool Type, Hydraulic Threaded Directional Valvesition Two Way Propotional Function |
| Valve Material | Steel |
| Product Name | 6061-T6 Aluminium Hydraulic Valve Manifolds / OEM ODM Supported Valve Block , Anti-rust Valve Body With Solenoid Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar , QT500-7/ 6061-T6 Type |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa , Depends On Material Type |
| Valve Type 1 | Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | Hydraulic Excavator Oil Resource Valve , Pilot Oil Supply Kit , Aluminium Valve Body With Wave Pattern |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa , Depends On Material Type |
| Valve Type 1 | Hydraulic Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | QT500-7 Steel Valve Block With Diaphragm Accumulator Excavator Pilot Oil Supply Kit |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa , Depends On Material Type |
| Valve Type 1 | Hydraulic Solenoid Valves |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reduce Valve |
| Product Name | Hydraulic Excavator Pilot Valve With Diaphragm Oil Resource Valve Based On Steel Or Aluminium Valve Body |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar Depends On The Valve Body Material Type |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa Max Pressure |
| Valve Type 1 | Hydraulic Solenoid Valves |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reduce Valve |
| Product Name | Excavator Hydraulic System Using Pilot Oil Resource Valve , Pilot Oil Supply Kit With Diaphragm Accumulator |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar Depends On The Valve Body Material Type |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa Max Pressure |
| Valve Type 1 | Hydraulic Solenoid Valves |
| Valve Type 2 | Pressure Reduce Valve. Proportional Solenoid Valve |
| Product Name | Excavator Pilot Oil Kit With Steel Or Aluminium Valve Body With Pressure Reduce Valve And Cartridge Solenoid Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa , Depends On Material Type |
| Valve Type 1 | Hydraulic Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | Customized Car Using Hydraulic Porportional Solenoid Valve , Proportional Directional Valve |
|---|---|
| Cavity | According To Customer's Request |
| Rated Pressure | 240 Bar |
| Flow Rate | Range A: 53 Lpm (14 Gpm) Range B: 31 Lpm (8 Gpm) Note: To Increase The Two-way Flow Rate |
| Medium | Mineral Oil With A Viscosity Between 7.4 To 420cSt (50 To 2000ssu) Or Synthetic Oil With Lubricating Properties |
| Product Name | Pilot Oil Supply Unit With Diphragm Accumulator Steel Or Aulumium Valve Manifolds |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa , Depends On Material Type |
| Valve Type 1 | Hydraulic Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |