| Product Name | Customized Car Using Hydraulic Porportional Solenoid Valve , Proportional Directional Valve |
|---|---|
| Cavity | According To Customer's Request |
| Rated Pressure | 240 Bar |
| Flow Rate | Range A: 53 Lpm (14 Gpm) Range B: 31 Lpm (8 Gpm) Note: To Increase The Two-way Flow Rate |
| Medium | Mineral Oil With A Viscosity Between 7.4 To 420cSt (50 To 2000ssu) Or Synthetic Oil With Lubricating Properties |
| Product Name | Manufacture Of Hydraulic Proportional Solenoid Valve, Porportional Pressure Reduce Valvel KDPR08-33 |
|---|---|
| Rated Pressure | 240 Bar / 350bar |
| Flow Rate | Range A: 53 Lpm (14 Gpm) Range B: 31 Lpm (8 Gpm) Note: To Increase The Two-way Flow Rate |
| Medium | Fluid Oil |
| Electrical Characteristics | As Per Requested |
| Product Name | Pump Truck / Industrial Machinery Single Cartridge Overcenter Valve, Double Counterbalance Valve Wigh G1/2 Oil Thread |
|---|---|
| Rated Pressure | 360bar Or Aluminium 220 Bar As Requested |
| Maximum Peak Pressure | 36 Mpa Pressure |
| Valve Type | Overcenter Valve /counterbalance Valve |
| Valve Material | Usually With Material Of Steel QT500-7 |
| Product Name | Inverse Proportional Overflow Valve (cone Valve) For Pilot Control |
|---|---|
| Cavity | VC08-2 |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Rated Flow | 5L/Min |
| Working Principle | Two Position Two Way |
| Product Name | VBCD-DE A Hydraulic Overcenter Valve With Dual Balance Valve Steel Iron Body Made Hydraulic Over Centre Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type | Overcenter Valve / Balance Valve / Dual Check Overcenter Valve,single Check Overcenter Valve |
| Valve Material | Steel ,iron,aluminium |
| Product Name | VBCD-SEA G1/4 G1/2 G3/8 G3/4 Overcenter Vlave , Hydraulic One Or Two Cartridge Balance Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MP |
| Valve Type | Over Centre Valve |
| Valve Material | Steel |
| Product Name | Pilot Oil Supply |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type 1 | Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | VBCD-SE-FLV One Balance Valve With Steel QT500-7 Block Zinc And Nickel Alloy Overvcenter Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | Steel QT500-7 : 350 Bar |
| Maximum Peak Pressure | Aluminium 6061-T6 : 210 Bar |
| Valve Type | Overcenter Valve / Balance Valve / Dual Check Overcenter Valve,single Check Overcentre Valve |
| Valve Material | Steel Or Aluminium |
| Features | Anti-corrosion/anti-leakage/durable |
|---|---|
| Product Name | VRSE One Way Lock Valve , G1/4 G3/8 Hydraulic Pilot Operated Check Valve |
| Application | Hydrulic System |
| Connection Type | Tubular Type Or Plate Mounting Type |
| Media | Fluid Oil |
| Features | Steel Material |
|---|---|
| Product Name | VRSL Single Way Hydraulic Lock Valve Set With G1/4 G3/8 G3/4 G1/2 Small Size Pilot Check Vlave |
| Application | Hydraulic System |
| Connection Type | Tubular Or Plate |
| Media | Fluid Oil Media |