| Product Name | 2-6 solenoid valve |
|---|---|
| Rated pressure | 25MPa pressure |
| Maximum peak pressure | 31MPa max pressure |
| valve type | solenoid valve with on / off |
| Product Name | 8 way 2 position solenoid valve |
|---|---|
| Rated pressure | 100bar |
| valve type | on off control solenoid valve |
| Valve Material | Steel ,iron or aluminium |
| Product Name | KSV08-24L-0-N hydraulic cartridge solenoid valve , two way two position solenoid threaded type valve |
|---|---|
| Cavity | VC10-2 |
| Rated pressure | 350bar = 5075psi |
| Rated flow | 60L/Min |
| Product Name | pilot operated counterbalance valve |
|---|---|
| Rated pressure | 350 bar steel material type |
| Maximum peak pressure | 210 bar aluminium material type |
| valve type | overcenter valve / balance valve / dual check overcenter valve,single check overcenter valve |
| Product Name | 2-2 proportional directional valve |
|---|---|
| Cavity | VC08-2S |
| pressure rate | 210 bar (3000 psi) |
| flow rate | Up to 20 L/Min, less than 5 drops/min at 210 bar (3000 psi) |
| Product Name | hydraulic 2 position 6 way solenoid valve |
|---|---|
| Rated pressure | 250bar |
| All external threaded interfaces | JIS B2351G3/8 |
| valve body surface | zinc nickel alloy surface treatment |
| Product Name | BKH SAE ball valve made in China steel valve block , QT500-7 hydraulic ball valve with G1/2 G3/4 G3/8 G1/4 thread size |
|---|---|
| types | 2 way high pressure valve, 3 way ball valve /VH2V direct ball valve/HBKH ball valve/BKH straight ball valve |
| Rated pressure | 315 bar |
| Rated flow | 20L/Min or requested flow |
| Product Name | Inverse proportional overflow valve (cone valve) for pilot control |
|---|---|
| Cavity | VC08-2 |
| Rated pressure | 350 bar |
| Rated flow | 5L/Min |