| Product Name | SPKH Manifold Plate Mounting Hydraulic 2 Way Steel Ball Valve , High Pressure Cut Off Valve |
|---|---|
| Types | High Pressure Ball Valve |
| Rated Pressure | 315bar |
| Rated Flow | 20L/40L/ 60l / 80L / Min Or Requested Flow |
| Working Principle | High Pressure Ball Valve |
| Product Name | VBCD-DE A Hydraulic Overcenter Valve With Dual Balance Valve Steel Iron Body Made Hydraulic Over Centre Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type | Overcenter Valve / Balance Valve / Dual Check Overcenter Valve,single Check Overcenter Valve |
| Valve Material | Steel ,iron,aluminium |
| Product Name | VBCD-SE-FLV One Balance Valve With Steel QT500-7 Block Zinc And Nickel Alloy Overvcenter Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | Steel QT500-7 : 350 Bar |
| Maximum Peak Pressure | Aluminium 6061-T6 : 210 Bar |
| Valve Type | Overcenter Valve / Balance Valve / Dual Check Overcenter Valve,single Check Overcentre Valve |
| Valve Material | Steel Or Aluminium |
| Product Name | 2-6 Solenoid Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 25Mpa Pressure |
| Maximum Peak Pressure | 310 Bar Max Pressure |
| Valve Type | Solenoid Valve With On / Off |
| Valve Material | Steel ,iron Or Aluminium Body |
| Product Name | 2-6 Solenoid Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 25MPa Pressure |
| Maximum Peak Pressure | 31MPa Max Pressure |
| Valve Type | Solenoid Valve With On / Off |
| Valve Material | Steel ,iron Or Aluminium Body |
| Product Name | 2-6 Solenoid Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 250 Bar Pressure |
| Maximum Peak Pressure | 310 Bar Max Pressure |
| Valve Type | Solenoid Valve With On / Off |
| Valve Material | Steel ,iron Or Aluminium Body |
| Product Name | VBCD-SEA G1/4 G1/2 G3/8 G3/4 Overcenter Vlave , Hydraulic One Or Two Cartridge Balance Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MP |
| Valve Type | Over Centre Valve |
| Valve Material | Steel |
| Product Name | 3 Way 2 Position Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity | VC08-3 |
| Rated Pressure | 350bar = 5075psi |
| Rated Flow | 20L/Min |
| Working Principle | Three Position Two Way (single Cone, Normally Closed) |
| Product Name | KSV10-47BL-0-N Four Port Spool Valve + Two Connector Hydraulic Standard Valve Can Exchange With Hydraforce |
|---|---|
| Cavity Hole | Standard Hole VC08-4 |
| Pressure Resistance | 350 Bar (5075 Psi) |
| Rated Flow | 22.70 Liter Per Minute |
| Working Principle | 4 Way 3 Position Solenoid Valve |
| Product Name | 2 Way 2 Position Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity | VC10-2 |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Rated Flow | 113L/Min |
| Working Principle | Two Position Two Way (single Cone, Normally Closed) |