| Product Name | Over Flow Valve |
|---|---|
| Cavity | T-19A Cavity |
| Rated Pressure | 420 Bar |
| Rated Flow | 480 Lpm |
| Internal Leakage Rate | Within 200ml/Min At 100 Bar For One Port |
| Product Name | Relief Valve / Overflow Valve |
|---|---|
| Cavity | T-18A |
| Rated Pressure | 420 Bar |
| Rated Flow | 760 Lpm |
| Working Temperature | -40 ℃~120 ℃ (standard Nitrile Rubber Seal) |
| Product Name | KSQMV-B Single Way Valve , Single Tubular Throttle Valve , One Way Throttle Relief Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar |
| Maximum Peak Pressure | 35MPa |
| Valve Type | Tubular Type |
| Valve Material | Steel |
| Product Name | LD1-25-1DTTR-10 Parker Instead Type Hydraulic Lock Valve With Double Relief Valve |
|---|---|
| Application | Hydraulic Spare Parts |
| Connection Type | Tubular And Plate Mounting Type |
| Valve Block | Steel QT500-7 |
| Media | Oil Control Valve |
| Product Name | BKH SAE Ball Valve Made In China Steel Valve Block , QT500-7 Hydraulic Ball Valve With G1/2 G3/4 G3/8 G1/4 Thread Size |
|---|---|
| Types | 2 Way High Pressure Valve, 3 Way Ball Valve /VH2V Direct Ball Valve/HBKH Ball Valve/BKH Straight Ball Valve |
| Rated Pressure | 315 Bar |
| Rated Flow | 20L/Min Or Requested Flow |
| Working Principle | High Pressure Ball Valve |
| Features | Anti-corrosion/anti-leakage/durable |
|---|---|
| Product Name | VRSD Hydraulic Lock Valve With Best Price Pilot Operate Check Valve Made In China Steel Made Double Check Lock Valve |
| Application | Industrial/commercial/residential |
| Connection Type | Plate/Tubular/Flange |
| Media | Fluid Oil |
| Product Name | One-way Check Valve |
|---|---|
| Cavity | VC08-2 , CV10,CV12 ...depends On Your Choice |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Rated Flow | 30L/Min |
| Working Principle | One-way Check Valve |
| Product Name | KLCD G3/8DE-A Two Pilot Check Valve On Steel Valve Body With G3/8 Thread Size Overcenter Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar , QT500-7/ 6061-T6 Type |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa , Depends On Material Type |
| Valve Type | Overcenter Valve / Balance Valve / Dual Check Overcenter Valve,single Check Overcenter Valve |
| Valve Material | Steel QT 500-7 |
| Features | Anti-corrosion/anti-leakage/durable |
|---|---|
| Product Name | VRSE One Way Lock Valve , G1/4 G3/8 Hydraulic Pilot Operated Check Valve |
| Application | Hydrulic System |
| Connection Type | Tubular Type Or Plate Mounting Type |
| Media | Fluid Oil |
| Features | Steel Material |
|---|---|
| Product Name | VRSL Single Way Hydraulic Lock Valve Set With G1/4 G3/8 G3/4 G1/2 Small Size Pilot Check Vlave |
| Application | Hydraulic System |
| Connection Type | Tubular Or Plate |
| Media | Fluid Oil |