| Product Name | Hydraulic Valve Manifolds |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type 1 | Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | Pressure Safety Valve |
|---|---|
| Cavity | VC10-3 |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Rated Flow | 60L/Min |
| Working Principle | Three Way Spool Valve |
| Product Name | Hydraulic Valve Manifolds |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type 1 | Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | Pilot Oil Supply Unit With Diphragm Accumulator Steel Or Aulumium Valve Manifolds |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa , Depends On Material Type |
| Valve Type 1 | Hydraulic Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | Hydraulic 2 Position 6 Way Solenoid Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 250bar |
| All External Threaded Interfaces | JIS B2351G3/8 |
| Valve Body Surface | Zinc Nickel Alloy Surface Treatment |
| Valve Material | Steel ,iron Or Aluminium |
| Product Name | KFBV-150/550 Explosion Proof Valve For Hydraulic System , Hydraulic Spare Parts For Excavator |
|---|---|
| Rated Pressure | 550bar Pressure |
| Maximum Peak Pressure | 55 Mpa Pressure |
| Valve Type | Explosion Proof Valve |
| Valve Material | Steel ,iron,aluminium |
| Product Name | KFBV-150/550 Customized Excavator Hydraulic Parts, Anti Explosion Valve For Industrial Machinery Spare Parts |
|---|---|
| Rated Pressure | 550bar Pressure |
| Maximum Peak Pressure | 55 Mpa Pressure |
| Valve Type | Explosion Proof Valve |
| Valve Material | Steel ,iron,aluminium |
| Product Name | KFBV-150/550 Heavy Truck Hydraulic System Explosion Valve , Anti Explosion Hydraulic Valve Manufacture |
|---|---|
| Rated Pressure | 550bar Pressure |
| Maximum Peak Pressure | 55 Mpa Pressure |
| Valve Type | Flame Arrestor Valve |
| Valve Material | Steel ,iron,aluminium |
| Product Name | KFBV-150/550 Hydraulic Loading Valve,heavy Duty Explosion Proof Valve, Anti Explosion Vlave |
|---|---|
| Rated Pressure | 55Mpa Pressure |
| Maximum Peak Pressure | 550 Bar High Pressure |
| Valve Type | Explosion Proof Valve |
| Valve Material | Steel ,iron,aluminium |
| Product Name | KFBV-150/550 Ex-proof Valves Encapsulation Ex-m And Flameproof Enclosure Ex-t Hydraulic Anti-explosion Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 55Mpa Pressure |
| Maximum Peak Pressure | 550 Bar High Pressure |
| Valve Type | Explosion Proof Valve |
| Valve Material | QT500-7 Material |