| Product Name | Over Flow Valve |
|---|---|
| Cavity | T-19A Cavity |
| Rated Pressure | 420 Bar |
| Rated Flow | 480 Lpm |
| Internal Leakage Rate | Within 200ml/Min At 100 Bar For One Port |
| Product Name | Hydraulic Relief Valve |
|---|---|
| Cavity | VC10-2 |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Rated Flow | Max 80 Lpm |
| Valve Material | Steel |
| Product | KQHF28H1-25/60 Hydraulic Solenoid Valve With DG Or ER Connector 24V 12V Steel Valve Body |
|---|---|
| Rated Pressure | 60 Bar |
| Rated Flow | 25L/min; |
| Operating Temperature Range | -20℃-+90℃ |
| Use Cleanliness Range | Use Cleanliness Range |
| Product Name | Overflow Safety Valve |
|---|---|
| Cavity | VC10-2 |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Rated Flow | Max 80 Lpm |
| Valve Material | Steel |
| Product Name | Over Flow Valve |
|---|---|
| Cavity | T-19A Cavity |
| Rated Pressure | 420 Bar |
| Rated Flow | 480lpm |
| Internal Leakage Rate | Within 200ml/Min At 100 Bar For One Port |
| Product Name | Relief Valve / Overflow Valve |
|---|---|
| Cavity | T-18A |
| Rated Pressure | 420 Bar |
| Rated Flow | 760 Lpm |
| Working Temperature | -40 ℃~120 ℃ (standard Nitrile Rubber Seal) |
| Product Name | KPR58-38A-0-N Pressure Reducing Valve With Cavity Hole VC08-3 Standard Hydrualic Pressure Reduce Valve |
|---|---|
| Cavity | VC08-3 |
| Rated Pressure | 390 Bar (5700 Psi) |
| Rated Flow | 18 Lpm Max |
| Valve Material | Steel |
| Product Name | KPRDB-LAN Pressure Relief Valve With Standard Cavity Hole T-11A Cartridge Type Pressure Reducing Valve |
|---|---|
| Cavity | T-11A |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Rated Flow | Maximum 40 L/Min |
| Valve Material | Steel |
| Product Name | KFBV-150/550 High Quality Control Valve With Steel Valve Body Ex-proof Hydraulic Valve |
|---|---|
| Pressure | 55Mpa Rated Pressure |
| Maximum Peak Pressure | 550 Bar High Pressure |
| Valve Type | Ex-proof Valve |
| Valve Material | Steel ,iron,aluminium |
| Product Name | Pressure Relief Valve And Safty Valve |
|---|---|
| Cavity | VC08-2 |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Rated Flow | 25L/Min |
| Internal Leakage Rate | 2 Ports At 10 Bar, Maximum 5 Drops/minute |