| Product Name | VBCD-DE A Double Cartridge With Flow 40L 60L Hydraulic Counterbalance Valve With Steel Valve Body QT500-7 Material Block |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar For Steel Valve Body |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa Pressure |
| Valve Type | Overcenter Valve |
| Valve Material | Steel QT500-7 Or Aluminium Material |
| Product Name | 2 WAY 2 POSITION Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity | VC10-2 |
| Rated Pressure | 360 Bar |
| Rated Flow | 114L/Min |
| Working Principle | Two Position Two Way (single Cone, Normally Closed) |
| Product Name | Hydraulic Lock Valve |
|---|---|
| Application | Hydraulic System Usages |
| Connection Type | Tubular And Plate Mounting Type Hydraulic Lock Valve |
| Valve Block | Steel QT500-7 Valve Body Made |
| Packaging | PE /Carton/wooden Box/pallet Or As Requested |
| Product Name | KSV08-24L-0-N Hydraulic Cartridge Solenoid Valve , Two Way Two Position Solenoid Threaded Type Valve |
|---|---|
| Cavity | VC10-2 |
| Rated Pressure | 350bar = 5075psi |
| Rated Flow | 60L/Min |
| Working Principle | Two Way Two Position Solenoid Valve |
| Product Name | KSF12-22-0-N Two Way Two Position VC-10 Cavity With Thread Hydraulic Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity Hole | VC10-2 |
| Pressure Resistance | 350 Bar (5075 Psi) |
| Rated Flow | 60 Liter Per Min |
| Working Principle | Cartridge Solenoid Valve |
| Product Name | KSV08-33L-0-N Standard Threaded Cartridge Solenoid Valve With 24V 12V Hydraforce Instead Hydraulic 3 Way Valve |
|---|---|
| Cavity Hole | VC08-3 |
| Pressure Resistance | 350 Bar (5075 Psi) |
| Rated Flow | 20L Per Minute |
| Working Principle | 3 Way 2 Position Plug In Solenoid Valve |
| Product Name | KSV08-35L-0-N 3 Way 2 Position Plug In Solenoid Valve , Cartridge Type Flow Control Hydraulic Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity Hole | VC08-3 Standard Cavity |
| Pressure Resistance | 350 Bar (5075 Psi) |
| Rated Flow | 20L / Min |
| Working Principle | 3 Way 2 Position Type |
| Product Name | KSV08-58C-0-N Big Size Cartridge Solenoid Valve With 5 Port Spool Plug In 3 Position On/off Control Valve |
|---|---|
| Cavity Hole | VC08-5 |
| Pressure Resistance | 350 Bar (5075 Psi) |
| Rated Flow | At A Maximum Of 8L/Min And 207 Bar (3000 Psi), The Maximum Leakage Rate Is 164 Ml/Min |
| Working Principle | 5 Way 3 Position Solenoid Valve |
| Product Name | VBCD-SE-3VIE Hydraulic Overcenter Valve Made In China Customized Type Counterbalance Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / Aluminium 210 Bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa Pressure |
| Valve Type | Single Balance Valve |
| Valve Material | Steel QT500-7 |
| Product Name | KSV104754B-0-N Hydraulic Oil Port Cartridge Type Solenoid Valve With Four Way Three Position Hydraulic Valve |
|---|---|
| Cavity Hole | VC10-4 |
| Pressure Resistance | 350 Bar |
| Rated Flow | 22.70 L/Min |
| Working Principle | 4 WAY 3 POSITION Valve |