| Product Name | Ball Valve / High Pressure Ball Valve |
|---|---|
| Types | 2 Way High Pressure Valve/3 Way Ball Valve /VH2V Direct Ball Valve/HBKH Ball Valve/BKH Straight Ball Valve |
| Rated Pressure | 315 Bar |
| Rated Flow | 20 L / Min |
| Working Principle | Cut Off Valve |
| Product Name | Hydraulic Proportional Solenoid Valve, Porportional Pressure Reduce Valvel KDPR08-33 |
|---|---|
| Rated Pressure | 240 Bar / 350bar |
| Flow Rate | Range A: 53 Lpm (14 Gpm) |
| Medium | Oil Fluid |
| Electrical Characteristics | As Per Requested |
| Product Name | Hydraulic Proportional Solenoid Valve, Porportional Pressure Reduce Valvel KDPR08-33 |
|---|---|
| Rated Pressure | 240 Bar / 350bar |
| Flow Rate | Range A: 53 Lpm (14 Gpm) |
| Medium | Oil Medium |
| Electrical Characteristics | As Per Requested |
| Product Name | 2 Way 2 Position Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity | VC10-2 Standar Cavity |
| Rated Pressure | 350 Bar Pressure |
| Rated Flow | 60L Flow Per Min |
| Working Principle | Two Position Two Way (single Cone, Normally Closed) |
| Product Name | 3 Way 2 Position Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity | VC08-3 |
| Rated Pressure | 315 Bar |
| Rated Flow | 20L/Min |
| Working Principle | Three Position Two Way (single Cone, Normally Closed) |
| Product Name | VBCD-SE-FLV One Balance Valve With Steel QT500-7 Block Zinc And Nickel Alloy Overvcenter Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | Steel QT500-7 : 350 Bar |
| Maximum Peak Pressure | Aluminium 6061-T6 : 210 Bar |
| Valve Type | Overcenter Valve / Balance Valve / Dual Check Overcenter Valve,single Check Overcentre Valve |
| Valve Material | Steel Or Aluminium |
| Product Name | Relief Valve / Overflow Valve |
|---|---|
| Cavity | VC08-2 |
| Rated Pressure | 420 Bar |
| Rated Flow | 25L/Min |
| Working Principle | Two Position Two Way |
| Product Name | VBCD-SEA G1/4 G1/2 G3/8 G3/4 Overcenter Vlave , Hydraulic One Or Two Cartridge Balance Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MP |
| Valve Type | Over Centre Valve |
| Valve Material | Steel |
| Features | Anti-corrosion/anti-leakage/durable |
|---|---|
| Material | VRDD Double Cartridge Check Valve With Two Cartridge Hydraulic Lock Valve |
| Application | Machinery Spare Parts |
| Connection Type | Tubular Or Oil Sealed |
| Media | Fluid Oil Type |
| Product Name | Pilot Oil Supply |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type 1 | Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |