| Product Name | 3 Way 2 Position Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity | VC08-3 |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Rated Flow | 20L/Min |
| Working Principle | Three Position Two Way (single Cone, Normally Closed) |
| Product Name | 3 Way 2 Position Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity | VC08-3 |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Rated Flow | 20L/Min |
| Working Principle | Three Position Two Way |
| Product Name | Overflow Safety Valve |
|---|---|
| Cavity | VC10-2 |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Rated Flow | Max 80 Lpm |
| Valve Material | Steel |
| Product Name | KPRDB-LAN Pressure Relief Valve With Standard Cavity Hole T-11A Cartridge Type Pressure Reducing Valve |
|---|---|
| Cavity | T-11A |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Rated Flow | Maximum 40 L/Min |
| Valve Material | Steel |
| Product Name | KLCD VBCD G3/4DE-A Hydraulic Overcenter Valve , With G1/2 G3/8 G3/4 G1/4 Dual Cartridge Counterbalance Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | QT500-7 350bar / 6061-T6 210bar |
| Flow Range | From 20 Liter To 150 Liter As Per Your Reqeusted |
| Valve Type | Overcenter Valve / Balance Valve / Dual Check Overcenter Valve,single Check Overcenter Valve |
| Valve Material | Steel QT 500-7 Or 6061-T6 |
| Product Name | KLCD-1-2DE With Two Balance Valve , G1/2 Overcenter Valve With Double Cartridges |
|---|---|
| Rated Pressure | QT500-7 350bar / 6061-T6 210bar |
| Flow Range | From 20 Liter To 150 Liter As Per Your Reqeusted |
| Valve Type | Overcenter Valve / Balance Valve / Dual Check Overcenter Valve,single Check Overcenter Valve |
| Valve Material | Steel QT 500-7 Or 6061-T6 |
| Product Name | VBCD-SE-FL G1/2 Hydraulic Overcenter Valve , Made In China Steel Single Relief Balance Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar For Steel Material |
| Maximum Peak Pressure | 210 Bar For Aluminium Materila |
| Valve Type | Overcenter Valve / Balance Valve / Dual Check Overcenter Valve,single Check Overcenter Valve |
| Valve Material | Steel Or Aluminium |
| Features | QT500-7 Material Processing |
|---|---|
| Product Name | KDPS5A1-G3/8-FL Single Cartridge Hydraulic Lock Valve,with One Pilot Operated Check Valve |
| Application | Hydraulic System |
| Connection Type | Tubular Or Plate Type |
| Media | Fluid Oil Using |
| Product Name | VRDD Dual Cartridge Hydraulic Valve With G1/4 G1/2 G3/4 G3/8 Thread Size Pilot Operated Lock Valve |
|---|---|
| Application | Hydraulic Parts |
| Connection Type | Tubular Or Plate Mounting Type |
| Valve Body Material | QT500-7 Material Of Valve Block |
| Media | Oil Control Valve |
| Product Name | KSV10-24-0-N VC10-2 Cavity Hydraulis Solenoid Valve With Two Way Two Position |
|---|---|
| Cavity | VC10-2 |
| Pressure Resistance | 350 Bar (5075 Psi) |
| Rated Flow | 60L/Min |
| Working Principle | Two Way Two Position Solenoid Valve |