| Product Name | 3 Way 2 Position Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity | VC08-3 |
| Rated Pressure | 315 Bar |
| Rated Flow | 20L/Min |
| Working Principle | Three Position Two Way (single Cone, Normally Closed) |
| Product Name | KPRDB Pressure Reduce Valve Ressure Reducing Valve , Sun Series Cartridge Pressure Release Valve |
|---|---|
| Cavity | T-11A |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Rated Flow | Maximum 40 L/Min |
| Valve Material | Steel |
| Product Name | VBCD-DE A Double Cartridge With Flow 40L 60L Hydraulic Counterbalance Valve With Steel Valve Body QT500-7 Material Block |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar For Steel Valve Body |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa Pressure |
| Valve Type | Overcenter Valve |
| Valve Material | Steel QT500-7 Or Aluminium Material |
| Features | Anti-corrosion/anti-leakage/durable |
|---|---|
| Material | VRSD Pilot Operate Check Valve Dual Safety Relief Valve Made In China Hydraulic Lock Valve |
| Application | Hydraulic System |
| Connection Type | Plate/Tubular/Flange |
| Media | Fluid Oil |
| Features | Anti-corrosion/anti-leakage/durable |
|---|---|
| Material | VRSL With Small Size Valve Body Hydraulic System Using Pilot Operated Check Valve |
| Application | Hydraulic System Spare Parts Application |
| Connection Type | Plate/Tubular/Flange Available |
| Media | Fluid Oil Type |
| Product Name | KSF12-22-0-N Two Way Two Position VC-10 Cavity With Thread Hydraulic Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity Hole | VC10-2 |
| Pressure Resistance | 350 Bar (5075 Psi) |
| Rated Flow | 60 Liter Per Min |
| Working Principle | Cartridge Solenoid Valve |
| Product Name | 2 Way 2 Position Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity | VC10-2 Standar Cavity |
| Rated Pressure | 350 Bar Pressure |
| Rated Flow | 60L Flow Per Min |
| Working Principle | Two Position Two Way (single Cone, Normally Closed) |
| Product Name | 5 Way 3 Position Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity | VC08-3 |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Rated Flow | 164ml |
| Working Principle | 3 Position 5 Way |
| Product Name | VBCD-SE-FL Hydraulic Overcenter Valve , Singele Or Dual Cartridge Counter Balance Valve Flow 40l 60L Or 80L As Rqeusted |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type | Overcenter Valve / Balance Valve / Dual Check Overcenter Valve,single Check Overcenter Valve |
| Valve Material | Steel ,iron,aluminium |
| Product Name | 2 Way 2 Position Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity | VC10-2 Standard Whole |
| Rated Pressure | 350 Bar = 35 MPa |
| Rated Flow | 60 Liter Per Minute |
| Working Principle | Two Position Two Way (single Cone, Normally Closed) |