| Product Name | Hydraulic Valve Manifolds |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type 1 | Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | KSV08-47C-0-N SOLENOID CARTRIDGE VALVE 3 POSITION, 4 PORT CLOSED CENTER Solenoid On/off Controls |
|---|---|
| Cavity Hole | Standard Hole VC08-4 |
| Pressure Resistance | 350 Bar (5075 Psi) |
| Rated Flow | At A Maximum Of 11.4L/min And 207 Bar (3000 Psi), The Maximum Leakage Rate Is 278 Ml/Min |
| Working Principle | 4 Way 3 Position Solenoid Valve |
| Product Name | Customized Hydraulic Valve Manifolds With Aluminum Valve Body, Hydraforce Valve Manifolds China Exprienced Manufacture |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type 1 | Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | Hydraulic Valve Manifolds, Steel Hydraulic Valve Block , QT500-7 Valve Body With Zinc Nickel Alloy Surface Treatment |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type 1 | Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | 6061-T6 Aluminium Hydraulic Valve Manifolds / OEM ODM Supported Valve Block , Anti-rust Valve Body With Solenoid Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar , QT500-7/ 6061-T6 Type |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa , Depends On Material Type |
| Valve Type 1 | Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | 6061-T6 Aluminium Hydraulic Valve Manifolds / OEM ODM Supported Valve Block , Anti-rust Valve Body With Solenoid Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar , QT500-7/ 6061-T6 Type |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa , Depends On Material Type |
| Valve Type 1 | Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | Steel Valve Body With Pressure Reducing Proportional Solenoid Valve Hydraulic Valve Manifolds |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar Depends On The Valve Body Material Type |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type 1 | Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | Hydraulic Valve Manifolds , Rated Flow 400L Eletrical Hyraulic Solenoid Valve With Steel Block |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar Depends On The Valve Body Material Type |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type 1 | Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | OEM ODM Available Valve Manifolds With Sloenoid Valve Bank Hydraulic System Use Proportional Pressure Reduce Valve Group |
|---|---|
| Rated Pressure | For 6061-6T : 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type 1 | Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | OEM ODM Available Valve Manifolds With Sloenoid Valve Bank Hydraulic System Use Proportional Pressure Reduce Valve Group |
|---|---|
| Rated Pressure | For 6061-6T : 210bar Auluminium Body |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa , Steel Or Auluminium Material Pressure Is Different |
| Valve Type 1 | Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |