| Product Name | 24V Proportional Pressure Reducing Valve 6 Bank Hydraulic Valve Manifolds With Steel Block |
|---|---|
| Rated Pressure | 210bar Auluminium Body |
| Maximum Peak Pressure | Steel Or Auluminium : 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type 1 | Hydraulic Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | Hydraulic Valve Manifolds 12 Vlotalge 24 Voltage Proportional Solenoid Valve , Steel Valve Body Valve Group |
|---|---|
| Rated Pressure | 210bar Auluminium Body |
| Maximum Peak Pressure | Steel Or Auluminium : 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type 1 | Hydraulic Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | With Zinc Nickel Alloy 30L 60L 95L Hydraulic Overcenter Valve , VBSO Single Type Counterbalance Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / Aluminium 210 Bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa Pressure |
| Valve Type | Counterbalance Valve |
| Valve Material | Steel QT500-7 |
| Product Name | 24V Proportional Pressure Reduce Valve 6 Bank Hydraulic Valve Manifolds With Steel Block |
|---|---|
| Rated Pressure | 21MPa Auluminium Body |
| Maximum Peak Pressure | Steel Or Auluminium : 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type 1 | Hydraulic Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reduce Valve |
| Product Name | 24V Proportional Pressure Reducing Valve 6 Bank Hydraulic Valve Manifolds With Steel Block |
|---|---|
| Rated Pressure | 210 Bar Auluminium Body |
| Maximum Peak Pressure | Steel Or Auluminium : 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type 1 | Hydraulic Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | Pilot Oil Supply Unit With Diphragm Accumulator Steel Or Aulumium Valve Manifolds |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa , Depends On Material Type |
| Valve Type 1 | Hydraulic Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | Manufacture Of Hydraulic Proportional Solenoid Valve, Porportional Pressure Reduce Valvel KDPR08-33 |
|---|---|
| Rated Pressure | 240 Bar / 350bar |
| Flow Rate | Range A: 53 Lpm (14 Gpm) Range B: 31 Lpm (8 Gpm) Note: To Increase The Two-way Flow Rate |
| Medium | Fluid Oil |
| Electrical Characteristics | As Per Requested |
| Product Name | Ball Valve / High Pressure Ball Valve |
|---|---|
| Types | 2 Way High Pressure Valve, 3 Way Ball Valve /VH2V Direct Ball Valve/HBKH Ball Valve/BKH Straight Ball Valve |
| Rated Pressure | 315bar |
| Rated Flow | 20L/Min |
| Working Principle | Cut Off Valve |
| Product Name | KFBV-150/550 Ex-proof Valves Encapsulation Ex-m And Flameproof Enclosure Ex-t Hydraulic Anti-explosion Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 55Mpa Pressure |
| Maximum Peak Pressure | 550 Bar High Pressure |
| Valve Type | Explosion Proof Valve |
| Valve Material | QT500-7 Material |
| Product Name | Ball Valve / High Pressure Ball Valve |
|---|---|
| Types | 2 Way High Pressure Valve, 3 Way Ball Valve /VH2V Direct Ball Valve/HBKH Ball Valve/BKH Straight Ball Valve |
| Rated Pressure | 315 Bar |
| Rated Flow | 20L/Min |
| Working Principle | Cut Off Valve |