| Features | Anti-corrosion/anti-leakage/durable |
|---|---|
| Material | VRSE G1/2 G1/4 Thread Size Single Pilot Check Valve , One Check Valve Hydraulic Lock |
| Application | Hydraulic System |
| Connection Type | Plate/Tubular/Flange Available |
| Media | Oil Type |
| Product Name | VH2V Two-position 3 Way High Pressure Stainless Steel Hydraulic Ball Valve KHB Cut-off Valve |
|---|---|
| Types | 2 Way High Pressure Valve, 3 Way Ball Valve /VH2V Direct Ball Valve/HBKH Ball Valve/BKH Straight Ball Valve |
| Rated Pressure | 315 Bar |
| Rated Flow | 20L/Min, Also Can Do As Your Request Flow |
| Working Principle | Cut Off Valve / High Pressure Ball Valve |
| Product Name | Customized Hydraulic System Design , Valve Manifolds With Solenoid Valve , Steel Body With Proportional Reducing Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar Pressure For Steel |
| Maximum Peak Pressure | 210bar Pressure For Aluminium |
| Valve Type 1 | Hydraulic Cartridge Solenoid Valves |
| Valve Type 2 | Pressure Reduce Valve. Proportional Solenoid Valve |
| Product Name | KSV10-34-0-N Standard Hydraulic Solenoid Valve With DG DIN43650 Connector,flow Control Hydraulic Valve |
|---|---|
| Cavity Hole | VC10-3 |
| Pressure Resistance | 350 Bar (5075 Psi) |
| Rated Flow | 22.70 Liter Per Minute |
| Working Principle | 3 Way 2 Position Solenoid Valve |
| Product Name | Hydraulic Relief Valve |
|---|---|
| Cavity | VC10-2 |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Rated Flow | Max 80 Lpm |
| Valve Material | Steel |
| Product Name | Single Way Type Hydraulic Check Valve |
|---|---|
| Cavity Hole | VC08-2 Cavity |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Rated Flow | 30L/Min Flow |
| Working Principle | Single Way Check Valve |
| Product Name | KLCD G1/2 DF/FL Two Cartridge Overcenter Valve With G1/2 Thread Size Dual Relief Valve Tubular Over Center Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type | Overcenter Valve / Balance Valve / Dual Check Overcenter Valve,single Check Overcenter Valve |
| Valve Material | Steel QT 500-7 |
| Product Name | LD1-25-1DTTR-10 Parker Instead Type Hydraulic Lock Valve With Double Relief Valve |
|---|---|
| Application | Hydraulic Spare Parts |
| Connection Type | Tubular And Plate Mounting Type |
| Valve Block | Steel QT500-7 |
| Media | Oil Control Valve |
| Features | Anti-corrosion/anti-leakage/durable |
|---|---|
| Material | VRDE With Hydraforce Check Valve With Steel Body Hydraulic Pilot Operated Lock Valve |
| Application | Hydraulic System |
| Connection Type | Plate/Tubular/Flange Available |
| Media | Oil Type |
| Features | Anti-corrosion/anti-leakage/durable |
|---|---|
| Material | KDPS5A1-G3/8-FL One Way Check Valve With G3/8 Pilot Operated Check Valve, Steel Hydraulic Lock Valve |
| Application | Machinery Spare Parts |
| Connection Type | Plate Mounting And Tubular |
| Media | Fluid Oil Type |