| Features | Anti-corrosion/anti-leakage/durable |
|---|---|
| Material | VRDD Double Cartridge Check Valve With Two Cartridge Hydraulic Lock Valve |
| Application | Machinery Spare Parts |
| Connection Type | Tubular Or Oil Sealed |
| Media | Fluid Oil Type |
| Product Name | Customized Hydraulic Valve Manifolds With Aluminum Valve Body, Hydraforce Valve Manifolds China Exprienced Manufacture |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type 1 | Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | Hydraulic Valve Manifolds, Steel Hydraulic Valve Block , QT500-7 Valve Body With Zinc Nickel Alloy Surface Treatment |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type 1 | Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | 6061-T6 Aluminium Hydraulic Valve Manifolds / OEM ODM Supported Valve Block , Anti-rust Valve Body With Solenoid Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar , QT500-7/ 6061-T6 Type |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa , Depends On Material Type |
| Valve Type 1 | Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | 6061-T6 Aluminium Hydraulic Valve Manifolds / OEM ODM Supported Valve Block , Anti-rust Valve Body With Solenoid Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar , QT500-7/ 6061-T6 Type |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa , Depends On Material Type |
| Valve Type 1 | Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | Steel Valve Body With Pressure Reducing Proportional Solenoid Valve Hydraulic Valve Manifolds |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar Depends On The Valve Body Material Type |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type 1 | Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | OEM ODM Available Valve Manifolds With Sloenoid Valve Bank Hydraulic System Use Proportional Pressure Reduce Valve Group |
|---|---|
| Rated Pressure | For 6061-6T : 210bar Auluminium Body |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa , Steel Or Auluminium Material Pressure Is Different |
| Valve Type 1 | Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | KSV12-24-0-N Excavator Hydraulic Solenoid Valve , VC12 Cavity Hole With Threaded Solenoid Valve For Hydraulic System |
|---|---|
| Cavity Hole | VC12-2 |
| Pressure Resistance | 350 Bar (5075 Psi) |
| Rated Flow | 76L/Min |
| Working Principle | Two Way Two Position Solenoid Valve |
| Product Name | KSV10-40-0-N Double Coil Hydraulic Solenoid Valve , 2 Position 4 Way On/off Control Valve |
|---|---|
| Cavity Hole | V08-4 Standard Cavity |
| Pressure Resistance | 350 Bar (5075 Psi) |
| Rated Flow | 11.40L Per Min |
| Working Principle | 2 POSITION 4 WAY |
| Product Name | KSV10-40-0-N Double Coil Hydraulic Solenoid Valve , 2 Position 4 Way On/off Control Valve |
|---|---|
| Cavity Hole | V08-4 Standard Cavity |
| Pressure Resistance | 350 Bar (5075 Psi) |
| Rated Flow | 11.40L Per Min |
| Working Principle | 2 POSITION 4 WAY ON OFF SOLENOID VALVE |