| Product Name | VBCD-SE-FL Hydraulic Overcenter Valve , Singele Or Dual Cartridge Counter Balance Valve Flow 40l 60L Or 80L As Rqeusted |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type | Overcenter Valve / Balance Valve / Dual Check Overcenter Valve,single Check Overcenter Valve |
| Valve Material | Steel ,iron,aluminium |
| Product Name | KLCD G3/8 DEFL Double Relief Type Pilot Check Valve Based Steel QT500-7 Valve Body With Zinc Nickel Alloy Balance Valve |
|---|---|
| Oil Port Size | G3/8 |
| Rated Pressure | 350bar |
| Valve Type | Pilot Counter Balance Valve |
| Valve Material | Steel QT500-7 Or Aluminium Material |
| Product Name | KLDC 1/2DF/FL Hydraulic Overcenter Valve With Thread Size G1/2 Double Pilot Check Valves |
|---|---|
| Rated Pressure | 35MPA |
| Maximum Peak Pressure | 350 0Bar |
| Valve Type | Overcenter Valve / Balance Valve / Dual Check Overcenter Valve,single Check Overcenter Valve |
| Valve Material | AT500-7 Or 6061-6T |
| Product Name | Various Thread Size Double Pilot Operated Balance Valve With Flow 20-180L |
|---|---|
| Rated Pressure | 350Bar |
| Maximum Peak Pressure | 350 0Bar |
| Valve Type | Overcenter Valve / Balance Valve / Dual Check Overcenter Valve,single Check Overcenter Valve |
| Valve Material | AT500-7 Or 6061-6T |
| Product Name | KLCD 3/8 DEFL High Quality Steel Valve Body With Zinc Alloy Surface G3/8 Overcenter Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350 Bar Pressure Of Steel Material |
| Maximum Peak Pressure | 210 Bar Pressure Of Aluminium Material Type |
| Valve Type | Overcenter Valve / Balance Valve / Dual Check Overcenter Valve,single Check Overcenter Valve |
| Valve Material | AT500-7 Or 6061-6T |
| Product Name | VBCD-SE-FL Hydraulic Counterbalance Valve With Two Cartridge Valve Customized Oil Thread |
|---|---|
| Rated Pressure | 351 Bar Steel Material Type |
| Maximum Peak Pressure | 211 Bar Aluminium Material Type |
| Valve Type | Overcenter Valve |
| Valve Material | AT500-7 / 6061-6T |
| Product Name | VBCD-SE-3VIE Hydraulic Overcenter Valve Made In China Customized Type Counterbalance Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / Aluminium 210 Bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa Pressure |
| Valve Type | Balance Valve Set |
| Valve Material | Steel QT500-7 |
| Features | Steel Material |
|---|---|
| Product Name | VRSL Single Way Hydraulic Lock Valve Set With G1/4 G3/8 G3/4 G1/2 Small Size Pilot Check Vlave |
| Application | Hydraulic System |
| Connection Type | Tubular Or Plate |
| Media | Fluid Oil |
| Product Name | KSPC-G3/8 With Two Safety Relief Valve QT500-7 Steel Valve Based Hydraulic Lock Valve |
|---|---|
| Application | Hydraulic System Sapre Parts |
| Connection Type | Tubular And Plate Mounting Type Lock Valve |
| Valve Block | Steel Made Valve Block |
| Packaging | PE /Carton/wooden Box/pallet Or As Requested |
| Product Name | Hydraulic Lock Valve |
|---|---|
| Application | Hydraulic System Usages |
| Connection Type | Tubular And Plate Mounting Type Hydraulic Lock Valve |
| Valve Block | Steel QT500-7 Valve Body Made |
| Packaging | PE /Carton/wooden Box/pallet Or As Requested |