| Product Name | KSPC-G1/4-FL Hydraulic Lock Valve With G1/4 Thread Size Pilot Operated Check Valve |
|---|---|
| Application | Hydraulic System Usages |
| Connection Type | Tubular And Plate Mounting Type Lock Valve |
| Valve Block | Steel QT500-7 Valve Body Made |
| Packaging | PE /Carton/wooden Box/pallet Or As Requested |
| Product Name | KFBV-150/550 Customized Excavator Hydraulic Parts, Anti Explosion Valve For Industrial Machinery Spare Parts |
|---|---|
| Rated Pressure | 550bar Pressure |
| Maximum Peak Pressure | 55 Mpa Pressure |
| Valve Type | Explosion Proof Valve |
| Valve Material | Steel ,iron,aluminium |
| Product Name | SPKH Plate Mounting Ball Valve , Manifold Mounted Ball Valve , Hydraulic Cut-off Valve |
|---|---|
| Types | High Pressure Ball Valve |
| Rated Pressure | 315 Bar |
| Rated Flow | 20L/40L/ 60l / 80L / Min Or Requested Flow |
| Working Principle | High Pressure Ball Valve |
| Product Name | SPKH Manifold Plate Mounting Hydraulic 2 Way Steel Ball Valve , High Pressure Cut Off Valve |
|---|---|
| Types | High Pressure Ball Valve |
| Rated Pressure | 315bar |
| Rated Flow | 20L/40L/ 60l / 80L / Min Or Requested Flow |
| Working Principle | High Pressure Ball Valve |
| Product Name | One Way Throttle Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar |
| Maximum Peak Pressure | 35MPa |
| Valve Type | Solenoid Valve |
| Valve Material | Steel ,iron |
| Features | QT500-7 Material Processing |
|---|---|
| Product Name | KDPS5A1-G3/8-FL Single Cartridge Hydraulic Lock Valve,with One Pilot Operated Check Valve |
| Application | Hydraulic Valve System |
| Connection Type | Tubular Type / Plate Type |
| Media | Fluid Oil Media |
| Product Name | One Way Throttle Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar |
| Maximum Peak Pressure | 350bar |
| Valve Type | Solenoid Valve |
| Valve Material | Steel , Iron |
| Product Name | One Way Throttle Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 35MPa |
| Maximum Peak Pressure | 350 Bar |
| Valve Type | Solenoid Valve |
| Valve Material | Steel ,iron |
| Features | Anti-corrosion/anti-leakage/durable |
|---|---|
| Product Name | VRSD Hydraulic Lock Valve With Best Price Pilot Operate Check Valve Made In China Steel Made Double Check Lock Valve |
| Application | Industrial/commercial/residential |
| Connection Type | Plate/Tubular/Flange |
| Media | Fluid Oil |
| Product Name | Proportional Solenoid Valve |
|---|---|
| Valve Cavity Hole | TC06025 |
| Rated Pressure | P: 50 Bar, T: 30Bar |
| Rated Flow Rate | 5L/Min, See Performance Chart |
| Temperature Range | -20 ℃ To 90 ℃, Standard Nitrile Rubber Seal |