| Product Name | Hydraulic 2 Position 6 Way Solenoid Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 250bar |
| All External Threaded Interfaces | JIS B2351G3/8 |
| Valve Body Surface | Zinc Nickel Alloy Surface Treatment |
| Valve Material | Steel ,iron Or Aluminium |
| Product Name | KSV10-43-0-N SOLENOID CARTRIDGE VALVE SPOOL, 4 WAY 2 POSITION Valves, Solenoid On/off Control Valve |
|---|---|
| Cavity Hole | VC10-4 Standard Cavity |
| Pressure Resistance | 350 Bar (5075 Psi) |
| Rated Flow | 23 L Per Min |
| Working Principle | 2 POSITION 4 WAY |
| Product Name | Manufacture Of Hydraulic Proportional Solenoid Valve, Porportional Pressure Reduce Valvel KDPR08-33 |
|---|---|
| Rated Pressure | 240 Bar / 350bar |
| Flow Rate | Range A: 53 Lpm (14 Gpm) Range B: 31 Lpm (8 Gpm) Note: To Increase The Two-way Flow Rate |
| Medium | Fluid Oil |
| Electrical Characteristics | As Per Requested |
| Product Name | Hydraulic Valve Manifolds With Solenoid Valve, Steel Valve Body Pilot Oil Resource Valve Set,pilot Oil Supply Kit Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar Depends On The Valve Body Material Type |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa Max Pressure |
| Valve Type 1 | Hydraulic Solenoid Valves |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reduce Valve |
| Product Name | Customized Hydraulic System Design , Valve Manifolds With Solenoid Valve , Steel Body With Proportional Reducing Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar Pressure For Steel |
| Maximum Peak Pressure | 210bar Pressure For Aluminium |
| Valve Type 1 | Hydraulic Cartridge Solenoid Valves |
| Valve Type 2 | Pressure Reduce Valve. Proportional Solenoid Valve |
| Product Name | Steel Valve Body With Diaphragm Accumulator Pilot Oil Supply Kit Made In China Oil Resource Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar Depends On The Valve Body Material Type |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa Max Pressure |
| Valve Type 1 | Hydraulic Solenoid Valves |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reduce Valve |
| Product Name | KSV104754B-0-N Hydraulic Oil Port Cartridge Type Solenoid Valve With Four Way Three Position Hydraulic Valve |
|---|---|
| Cavity Hole | VC10-4 |
| Pressure Resistance | 350 Bar |
| Rated Flow | 22.70 L/Min |
| Working Principle | 4 WAY 3 POSITION Valve |
| Product Name | Ball Valve / High Pressure Ball Valve |
|---|---|
| Types | 2 Way High Pressure Valve/3 Way Ball Valve /VH2V Direct Ball Valve/HBKH Ball Valve/BKH Straight Ball Valve |
| Rated Pressure | 315 Bar |
| Rated Flow | 20 L / Min |
| Working Principle | Cut Off Valve |
| Product Name | KSV104754B-0-N Customized Oil Port Cartridge Type Solenoid Valve With Four Way Three Position Hydraulic Valve |
|---|---|
| Cavity Hole | VC10-4 Standard Cavity |
| Pressure Resistance | 350 Bar (5075 Psi) |
| Rated Flow | 22.70L/Min |
| Working Principle | 4 Way 3 Position Valve |
| Product Name | Hydraulic Proportional Solenoid Valve, Porportional Pressure Reduce Valvel KDPR08-33 |
|---|---|
| Rated Pressure | 240 Bar / 350bar |
| Flow Rate | Range A: 53 Lpm (14 Gpm) |
| Medium | Oil Fluid |
| Electrical Characteristics | As Per Requested |