| Product Name | Hydraulic Valve Manifolds |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type 1 | Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | Hydraulic Valve Manifolds |
|---|---|
| Rated Pressure | 351 Bar / 211 Bar |
| Maximum Peak Pressure | 36Mpa/ 22 MPa |
| Valve Type 1 | Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reduce Valve |
| Product Name | Hydraulic Valve Manifolds |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type 1 | Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | Steel Valve Body With Pressure Reducing Proportional Solenoid Valve Hydraulic Valve Manifolds |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar Depends On The Valve Body Material Type |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type 1 | Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | KSXS08S-60-350 Kaienli Made Pilot Operated Check Valve, Manifolds With Lock Valve |
|---|---|
| Application | Hydraulic Spare Parts |
| Connection Type | Tubular And Plate Mounting Type |
| Valve Block | Steel QT500-7 |
| Packaging | PE /Carton/wooden Box/pallet Or As Requested |
| Product Name | KSXS08S-60-350 Kaienli Made Pilot Operated Check Valve, Manifolds With Lock Valve |
|---|---|
| Application | Hydraulic Spare Parts |
| Connection Type | Tubular And Plate Mounting Type |
| Valve Block | Steel QT500-7 |
| Packaging | PE /Carton/wooden Box/pallet Or As Requested |
| Product Name | Ball Valve / High Pressure Ball Valve |
|---|---|
| Types | 2 Way High Pressure Valve, 3 Way Ball Valve /VH2V Direct Ball Valve/HBKH Ball Valve/BKH Straight Ball Valve |
| Rated Pressure | 315bar |
| Rated Flow | 20L/Min |
| Working Principle | Cut Off Valve |
| Product Name | KSV10-44 Hydraulic Valve, Direct-acting 2 Position 4 Way Directional Control |
|---|---|
| Cavity Hole | VC08-4 |
| Pressure Resistance | 360 Bar (5075 Psi) |
| Rated Flow | 25L Per Min |
| Working Principle | 3 POSITION 5 WAY |
| Product Name | Six Way Two Position Solenoid Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 25MPa |
| Maximum Peak Pressure | 31MPa |
| Valve Type | Solenoid Valve |
| Valve Material | Steel ,iron Or Aluminium Body |
| Product Name | 2 Way 2 Position Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity | VC10-2 Standar Cavity |
| Rated Pressure | 350 Bar Pressure |
| Rated Flow | 60L Flow Per Min |
| Working Principle | Two Position Two Way (single Cone, Normally Closed) |