| Product Name | SPKH Manifold Plate Mounting Hydraulic 2 Way Steel Ball Valve , High Pressure Cut Off Valve |
|---|---|
| Types | High Pressure Ball Valve |
| Rated Pressure | 315bar |
| Rated Flow | 20L/40L/ 60l / 80L / Min Or Requested Flow |
| Working Principle | High Pressure Ball Valve |
| Product Name | VRDD Dual Cartridge Hydraulic Valve With G1/4 G1/2 G3/4 G3/8 Thread Size Pilot Operated Lock Valve |
|---|---|
| Application | Hydraulic Parts |
| Connection Type | Tubular Or Plate Mounting Type |
| Valve Body Material | QT500-7 Material Of Valve Block |
| Media | Oil Control Valve |
| Product Name | BKH Straight Ball Valve With G1/2 G3/4 Thread Size, BHK Type High Pressure Cut-off Valves |
|---|---|
| Types | 2 Way High Pressure Valve, 3 Way Ball Valve /VH2V Direct Ball Valve/HBKH Ball Valve/BKH Straight Ball Valve |
| Rated Pressure | 315 Bar = 31.5MPA |
| Rated Flow | 20 Liter Per Min |
| Working Principle | Cut Off Valve Ball Valve |
| Product Name | BKH SAE Ball Valve Made In China Steel Valve Block , QT500-7 Hydraulic Ball Valve With G1/2 G3/4 G3/8 G1/4 Thread Size |
|---|---|
| Types | 2 Way High Pressure Valve, 3 Way Ball Valve /VH2V Direct Ball Valve/HBKH Ball Valve/BKH Straight Ball Valve |
| Rated Pressure | 315 Bar |
| Rated Flow | 20L/Min Or Requested Flow |
| Working Principle | High Pressure Ball Valve |
| Product Name | HBKH High Pressure Straight Ball Valve , Hydraulic Cut-off Valve , Customized Hydraulic Ball Valve |
|---|---|
| Types | 2 Way High Pressure Valve, 3 Way Ball Valve /VH2V Direct Ball Valve/HBKH Ball Valve/BKH Straight Ball Valve |
| Rated Pressure | 315 Bar |
| Rated Flow | 20L/Min Or Requested Flow |
| Working Principle | High Pressure Ball Valve |
| Product Name | Ball Valve / High Pressure Ball Valve |
|---|---|
| Types | 2 Way High Pressure Valve, 3 Way Ball Valve /VH2V Direct Ball Valve/HBKH Ball Valve/BKH Straight Ball Valve |
| Rated Pressure | 315 Bar |
| Rated Flow | 20L/Min |
| Working Principle | Cut Off Valve |
| Product Name | With Zinc Nickel Alloy 30L 60L 95L Hydraulic Overcenter Valve , VBSO Single Type Counterbalance Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / Aluminium 210 Bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa Pressure |
| Valve Type | Counterbalance Valve |
| Valve Material | Steel QT500-7 |
| Product Name | Customized OEM ODM Hydraulic Counter Balance Valve With Hard Treatment Single Or Double Cartridge Overcenter Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / Aluminium 210 Bar As Requested |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa Pressure |
| Valve Type | Overcenter Valve |
| Valve Material | Steel QT500-7 |
| Features | QT500-7 Material Processing |
|---|---|
| Product Name | KDPS5A1-G3/8-FL Single Cartridge Hydraulic Lock Valve,with One Pilot Operated Check Valve |
| Application | Hydraulic Valve System |
| Connection Type | Tubular Type / Plate Type |
| Media | Fluid Oil Media |
| Product Name | Ball Valve / High Pressure Ball Valve |
|---|---|
| Types | 2 Way High Pressure Valve, 3 Way Ball Valve /VH2V Direct Ball Valve/HBKH Ball Valve/BKH Straight Ball Valve |
| Rated Pressure | 315 Bar |
| Rated Flow | 20 L/Min |
| Working Principle | Cut Off Valve |