| Product Name | Pump Truck Or Industrial Machinery Single Cartridge Overcenter Valve, Double Counterbalance Valve Wigh G1/2 Oil Thread |
|---|---|
| Rated Pressure | 361 Bar / Aluminium 221 Bar As Requested |
| Maximum Peak Pressure | 360 Bar Pressure |
| Valve Type | Overcenter Valve /counterbalance Valve |
| Valve Material | Usually With Material Of Steel QT500-7 |
| Product Name | Hydraulic Valve Manifolds |
|---|---|
| Rated Pressure | 351 Bar / 211 Bar |
| Maximum Peak Pressure | 36Mpa/ 22 MPa |
| Valve Type 1 | Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reduce Valve |
| Product Name | 24V Proportional Pressure Reduce Valve 6 Bank Hydraulic Valve Manifolds With Steel Block |
|---|---|
| Rated Pressure | 21MPa Auluminium Body |
| Maximum Peak Pressure | Steel Or Auluminium : 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type 1 | Hydraulic Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reduce Valve |
| Product Name | 24V Proportional Pressure Reducing Valve 6 Bank Hydraulic Valve Manifolds With Steel Block |
|---|---|
| Rated Pressure | 210 Bar Auluminium Body |
| Maximum Peak Pressure | Steel Or Auluminium : 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type 1 | Hydraulic Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | 2-6 Solenoid Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 25MPa Pressure |
| Maximum Peak Pressure | 31MPa Max Pressure |
| Valve Type | Solenoid Valve With On / Off |
| Valve Material | Steel ,iron Or Aluminium Body |
| Product Name | 2-6 Hydraulic Solenoid Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 25MPa Pressure |
| Maximum Peak Pressure | 31MPa Max Pressure |
| Valve Type | On Off Control Solenoid Valve |
| Valve Material | Steel ,iron Or Aluminium Body |
| Product Name | K28DCF08-10-210 8 Way 2 Position Solenoid Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 100bar |
| Valve Type | Solenoid Valve |
| Valve Material | Steel ,iron |
| Electromagnet Power | 20W |
| Product Name | K28DCF08-10-210 8 Way 2 Position Solenoid Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 21MPa |
| Valve Type | Solenoid Valve |
| Valve Material | Steel ,iron |
| Product Name | SBKH QT500-7 Steel Valve Body With Surface Treatment Zinc Nickel Alloy High Pressure Ball Valve |
|---|---|
| Types | High Pressure Ball Valve |
| Rated Pressure | 315 Bar |
| Rated Flow | 20L/Min Or Requested Flow |
| Working Principle | High Pressure Ball Valve |
| Product Name | SPKH Plate Mounting Ball Valve , Manifold Mounted Ball Valve , Hydraulic Cut-off Valve |
|---|---|
| Types | High Pressure Ball Valve |
| Rated Pressure | 315 Bar |
| Rated Flow | 20L/40L/ 60l / 80L / Min Or Requested Flow |
| Working Principle | High Pressure Ball Valve |