| Product Name | QT500-7 Steel Valve Block With Diaphragm Accumulator Excavator Pilot Oil Supply Kit |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa , Depends On Material Type |
| Valve Type 1 | Hydraulic Solenoid Valves |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reduce Valve |
| Product Name | Steel Valve Body With Diaphragm Accumulator Pilot Oil Supply Kit Made In China Oil Resource Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar Depends On The Valve Body Material Type |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa Max Pressure |
| Valve Type 1 | Hydraulic Solenoid Valves |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reduce Valve |
| Product Name | Hydraulic Excavator Pilot Valve With Diaphragm Oil Resource Valve Based On Steel Or Aluminium Valve Body |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar Depends On The Valve Body Material Type |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa Max Pressure |
| Valve Type 1 | Hydraulic Solenoid Valves |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reduce Valve |
| Product Name | Hydraulic Valve Manifolds With Solenoid Valve, Steel Valve Body Pilot Oil Resource Valve Set,pilot Oil Supply Kit Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar Depends On The Valve Body Material Type |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa Max Pressure |
| Valve Type 1 | Hydraulic Solenoid Valves |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reduce Valve |
| Product Name | KSV10-43-0-N SOLENOID CARTRIDGE VALVE SPOOL, 4 WAY 2 POSITION Valves, Solenoid On/off Control Valve |
|---|---|
| Cavity Hole | VC10-4 Standard Cavity |
| Pressure Resistance | 350 Bar (5075 Psi) |
| Rated Flow | 23 L Per Min |
| Working Principle | 2 POSITION 4 WAY |
| Product Name | Customized OEM ODM Hydraulic Counter Balance Valve With Hard Treatment Single Or Double Cartridge Overcenter Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / Aluminium 210 Bar As Requested |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa Pressure |
| Valve Type | Overcenter Valve |
| Valve Material | Steel QT500-7 |
| Product Name | Pump Truck Or Industrial Machinery Single Cartridge Overcenter Valve, Double Counterbalance Valve Wigh G1/2 Oil Thread |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / Aluminium 210 Bar As Requested |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa Pressure |
| Valve Type | Overcenter Valve , Counterbalance Valve |
| Valve Material | Usually With Material Of Steel QT500-7 |
| Product Name | Pump Truck Or Industrial Machinery Single Cartridge Overcenter Valve, Double Counterbalance Valve Wigh G1/2 Oil Thread |
|---|---|
| Rated Pressure | 360bar / Aluminium 220 Bar As Requested |
| Maximum Peak Pressure | 36Mpa Pressure |
| Valve Type | Overcenter Valve /counterbalance Valve |
| Valve Material | Usually With Material Of Steel QT500-7 |
| Product Name | OEM Solenoid Excavator Pilot Valve Manifolds Hydraulic Pilot Oil Supply For Large Manufacturing |
|---|---|
| Rated Pressure | 360bar / 220bar Depends On The Valve Body Material Type |
| Maximum Peak Pressure | 36Mpa/ 22MPa Max Pressure |
| Valve Type 1 | Hydraulic Solenoid Valves |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | Single Cartridge Overcenter Valve, Double Counterbalance Valve Wigh G1/2 Oil Thread |
|---|---|
| Rated Pressure | 361bar / Aluminium 221 Bar As Requested |
| Maximum Peak Pressure | 360 Bar Pressure |
| Valve Type | Overcenter Valve /counterbalance Valve |
| Valve Material | Usually With Material Of Steel QT500-7 |