| Product Name | Customized Hydraulic System Design |
|---|---|
| Rated Pressure | 361bar Pressure For Steel |
| Maximum Peak Pressure | 221 Bar Pressure For Aluminium |
| Valve Type 1 | Plug In Solenoid Valves |
| Valve Type 2 | Pressure Reducing Valve/proportional Solenoid Valve |
| Product Name | Customized Hydraulic System Design |
|---|---|
| Rated Pressure | 361 Bar Pressure For Steel |
| Maximum Peak Pressure | 221 Bar Pressure For Aluminium |
| Valve Type 1 | Plug In Solenoid Valves |
| Valve Type 2 | Pressure Reduce Valve. Proportional Solenoid Valve |
| Product Name | Customized Hydraulic System Design |
|---|---|
| Rated Pressure | 360 Bar Pressure For Steel |
| Maximum Peak Pressure | 220 Bar Pressure For Aluminium |
| Valve Type 1 | Plugs In Solenoid Valves |
| Valve Type 2 | Pressure Reducing Valve. Proportional Solenoid Valve |
| Product Name | Hydraulic Valve Manifolds |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type 1 | Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | Pilot Oil Supply Unit With Diphragm Accumulator Steel Or Aulumium Valve Manifolds |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa , Depends On Material Type |
| Valve Type 1 | Hydraulic Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | KFBV-150/550 Explosion Proof Valve For Hydraulic System , Hydraulic Spare Parts For Excavator |
|---|---|
| Rated Pressure | 550bar Pressure |
| Maximum Peak Pressure | 55 Mpa Pressure |
| Valve Type | Explosion Proof Valve |
| Valve Material | Steel ,iron,aluminium |
| Product Name | KFBV-150/550 Customized Excavator Hydraulic Parts, Anti Explosion Valve For Industrial Machinery Spare Parts |
|---|---|
| Rated Pressure | 550bar Pressure |
| Maximum Peak Pressure | 55 Mpa Pressure |
| Valve Type | Explosion Proof Valve |
| Valve Material | Steel ,iron,aluminium |
| Product Name | KFBV-150/550 Heavy Truck Hydraulic System Explosion Valve , Anti Explosion Hydraulic Valve Manufacture |
|---|---|
| Rated Pressure | 550bar Pressure |
| Maximum Peak Pressure | 55 Mpa Pressure |
| Valve Type | Flame Arrestor Valve |
| Valve Material | Steel ,iron,aluminium |
| Product Name | KFBV-150/550 Hydraulic Loading Valve,heavy Duty Explosion Proof Valve, Anti Explosion Vlave |
|---|---|
| Rated Pressure | 55Mpa Pressure |
| Maximum Peak Pressure | 550 Bar High Pressure |
| Valve Type | Explosion Proof Valve |
| Valve Material | Steel ,iron,aluminium |
| Product Name | KFBV-150/550 Ex-proof Valves Encapsulation Ex-m And Flameproof Enclosure Ex-t Hydraulic Anti-explosion Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 55Mpa Pressure |
| Maximum Peak Pressure | 550 Bar High Pressure |
| Valve Type | Explosion Proof Valve |
| Valve Material | QT500-7 Material |