| Product Name | KPV72-30A Hydraulic Solenoid Valve , Proportional Flow Valve , ER DG Connector 12V 24V 13V 27V Proportion Valve |
|---|---|
| Cavity | VC12-3 |
| Rated Pressure | 240 Bar |
| Flow Rate | Range A: 53 Lpm (14 Gpm) Range B: 31 Lpm (8 Gpm) Note: To Increase The Two-way Flow Rate |
| Medium | Mineral Oil With A Viscosity Between 7.4 To 420cSt (50 To 2000ssu) Or Synthetic Oil With Lubricating Properties |
| Product Name | KSQMV-B Single Way Valve , Single Tubular Throttle Valve , One Way Throttle Relief Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar |
| Maximum Peak Pressure | 35MPa |
| Valve Type | Tubular Type |
| Valve Material | Steel |
| Product Name | VBCD-SE-FL G1/2 Hydraulic Overcenter Valve , Made In China Steel Single Relief Balance Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar For Steel Material |
| Maximum Peak Pressure | 210 Bar For Aluminium Materila |
| Valve Type | Overcenter Valve / Balance Valve / Dual Check Overcenter Valve,single Check Overcenter Valve |
| Valve Material | Steel Or Aluminium |
| Product Name | KLDC 1/2DF/FL Hydraulic Overcenter Valve With Thread Size G1/2 Double Pilot Check Valves |
|---|---|
| Rated Pressure | 35MPA |
| Maximum Peak Pressure | 350 0Bar |
| Valve Type | Overcenter Valve / Balance Valve / Dual Check Overcenter Valve,single Check Overcenter Valve |
| Valve Material | AT500-7 Or 6061-6T |
| Product Name | KSPC-G3/8 With Two Safety Relief Valve QT500-7 Steel Valve Based Hydraulic Lock Valve |
|---|---|
| Application | Hydraulic System Sapre Parts |
| Connection Type | Tubular And Plate Mounting Type Lock Valve |
| Valve Block | Steel Made Valve Block |
| Packaging | PE /Carton/wooden Box/pallet Or As Requested |
| Features | Anti-corrosion/anti-leakage/durable |
|---|---|
| Material | VRSD Pilot Operate Check Valve Dual Safety Relief Valve Made In China Hydraulic Lock Valve |
| Application | Hydraulic System |
| Connection Type | Plate/Tubular/Flange |
| Media | Fluid Oil |
| Features | Anti-corrosion/anti-leakage/durable |
|---|---|
| Material | VRSL-FL Flange Type Hydraulic Lock Valve , 50L Flow G1/2 Pilot Operated Check Valve |
| Application | Hydraulic Machinery Parts |
| Connection Type | Plate Mounting Type Or Tubular Type |
| Media | Fluid Oil Type |
| Product Name | KSV08-24L-0-N Hydraulic Cartridge Solenoid Valve , Two Way Two Position Solenoid Threaded Type Valve |
|---|---|
| Cavity | VC10-2 |
| Rated Pressure | 350bar = 5075psi |
| Rated Flow | 60L/Min |
| Working Principle | Two Way Two Position Solenoid Valve |
| Product Name | KSV08-30L-0-N Hydraulic Solenoid Valve Three Way Two Position ER DT04-2P 12V Or 24V |
|---|---|
| Cavity Hole | VC08-3 |
| Pressure Resistance | 350 Bar (5075 Psi) |
| Rated Flow | 20 Liter Per Min |
| Working Principle | 3 Way 2 Position Valve |
| Product Name | KSV08-31L-0-N Solenoid-operated Cartridge Valve ,Hydraulic 3 Way 2 Position Plug In Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity Hole | VC08-3 |
| Pressure Resistance | 350 Bar (5075 Psi) |
| Rated Flow | 20L Per Minute |
| Working Principle | 3 Way 2 Position Valve |