| Product Name | Six Way 2 Position Solenoid Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 25MPa |
| Maximum Peak Pressure | 31MPa |
| Valve Type | Solenoid Valve |
| Valve Material | Steel ,iron Or Aluminium Body |
| Product | KQHF28H1-25/60 Hydraulic Solenoid Valve With DG Or ER Connector 24V 12V Steel Valve Body |
|---|---|
| Rated Pressure | 60 Bar |
| Rated Flow | 25L/min; |
| Operating Temperature Range | -20℃-+90℃ |
| Use Cleanliness Range | Use Cleanliness Range |
| Product Name | Overflow Safety Valve |
|---|---|
| Cavity | VC10-2 |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Rated Flow | Max 80 Lpm |
| Valve Material | Steel |
| Product Name | KDPC05-G3/8 Pilot Operated Check Valve , Single Or Dual Cartridge Hydraulic Lock Valve |
|---|---|
| Application | Hydraulic System Machinery Parts |
| Connection Type | Tubular Type |
| Valve Body Material | QT500-7 |
| Media | Oil |
| Product Name | Pilot Oil Supply |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type 1 | Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | Relief Valve / Overflow Valve |
|---|---|
| Cavity | T-18A |
| Rated Pressure | 420 Bar |
| Rated Flow | 760 Lpm |
| Working Temperature | -40 ℃~120 ℃ (standard Nitrile Rubber Seal) |
| Product Name | Over Flow Valve |
|---|---|
| Cavity | T-19A Cavity |
| Rated Pressure | 420 Bar |
| Rated Flow | 480 Lpm |
| Internal Leakage Rate | Within 200ml/Min At 100 Bar For One Port |
| Product Name | Hydraulic Relief Valve |
|---|---|
| Cavity | VC10-2 |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Rated Flow | Max 80 Lpm |
| Valve Material | Steel |
| Product Name | Over Flow Valve |
|---|---|
| Cavity | T-19A Cavity |
| Rated Pressure | 420 Bar |
| Rated Flow | 480lpm |
| Internal Leakage Rate | Within 200ml/Min At 100 Bar For One Port |
| Product Name | Relief Valve / Overflow Valve |
|---|---|
| Cavity | T-18A |
| Rated Pressure | 420 Bar |
| Rated Flow | 760 Lpm |
| Working Temperature | -40 ℃~120 ℃ (standard Nitrile Rubber Seal) |