| Product Name | KPV72-30A Hydraulic Solenoid Valve , Proportional Flow Valve , ER DG Connector 12V 24V 13V 27V Proportion Valve |
|---|---|
| Cavity | VC12-3 |
| Rated Pressure | 240 Bar |
| Flow Rate | Range A: 53 Lpm (14 Gpm) Range B: 31 Lpm (8 Gpm) Note: To Increase The Two-way Flow Rate |
| Medium | Mineral Oil With A Viscosity Between 7.4 To 420cSt (50 To 2000ssu) Or Synthetic Oil With Lubricating Properties |
| Product Name | KLCD VBCD G3/4DE-A Hydraulic Overcenter Valve , With G1/2 G3/8 G3/4 G1/4 Dual Cartridge Counterbalance Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | QT500-7 350bar / 6061-T6 210bar |
| Flow Range | From 20 Liter To 150 Liter As Per Your Reqeusted |
| Valve Type | Overcenter Valve / Balance Valve / Dual Check Overcenter Valve,single Check Overcenter Valve |
| Valve Material | Steel QT 500-7 Or 6061-T6 |
| Product Name | KLCD-1-2DE With Two Balance Valve , G1/2 Overcenter Valve With Double Cartridges |
|---|---|
| Rated Pressure | QT500-7 350bar / 6061-T6 210bar |
| Flow Range | From 20 Liter To 150 Liter As Per Your Reqeusted |
| Valve Type | Overcenter Valve / Balance Valve / Dual Check Overcenter Valve,single Check Overcenter Valve |
| Valve Material | Steel QT 500-7 Or 6061-T6 |
| Product Name | BKH Straight Ball Valve With G1/2 G3/4 Thread Size, BHK Type High Pressure Cut-off Valves |
|---|---|
| Types | 2 Way High Pressure Valve, 3 Way Ball Valve /VH2V Direct Ball Valve/HBKH Ball Valve/BKH Straight Ball Valve |
| Rated Pressure | 315 Bar = 31.5MPA |
| Rated Flow | 20 Liter Per Min |
| Working Principle | Cut Off Valve Ball Valve |
| Product Name | VH3V Direct Ball Valve With High Quality Steel Body 2 Way 3 Way Straight Hydraulic Cut Off Valve |
|---|---|
| Types | 2 Way High Pressure Valve, 3 Way Ball Valve /VH2V Direct Ball Valve/HBKH Ball Valve/BKH Straight Ball Valve |
| Rated Pressure | 315 Bar |
| Rated Flow | 20L/Min Or Requested Flow |
| Working Principle | High Pressure Ball Valve |
| Product Name | BKH SAE Ball Valve Made In China Steel Valve Block , QT500-7 Hydraulic Ball Valve With G1/2 G3/4 G3/8 G1/4 Thread Size |
|---|---|
| Types | 2 Way High Pressure Valve, 3 Way Ball Valve /VH2V Direct Ball Valve/HBKH Ball Valve/BKH Straight Ball Valve |
| Rated Pressure | 315 Bar |
| Rated Flow | 20L/Min Or Requested Flow |
| Working Principle | High Pressure Ball Valve |
| Product Name | HBKH High Pressure Straight Ball Valve , Hydraulic Cut-off Valve , Customized Hydraulic Ball Valve |
|---|---|
| Types | 2 Way High Pressure Valve, 3 Way Ball Valve /VH2V Direct Ball Valve/HBKH Ball Valve/BKH Straight Ball Valve |
| Rated Pressure | 315 Bar |
| Rated Flow | 20L/Min Or Requested Flow |
| Working Principle | High Pressure Ball Valve |
| Product Name | SPKH Plate Mounting Ball Valve , Manifold Mounted Ball Valve , Hydraulic Cut-off Valve |
|---|---|
| Types | High Pressure Ball Valve |
| Rated Pressure | 315 Bar |
| Rated Flow | 20L/40L/ 60l / 80L / Min Or Requested Flow |
| Working Principle | High Pressure Ball Valve |
| Product Name | Factory Direct Hydraulic Valve Manifolds Block For Large Mechanical Equipment |
|---|---|
| Rated Pressure | 360bar / 230bar |
| Maximum Peak Pressure | 38Mpa/ 23MPa |
| Valve Type 1 | Solenoid Valves |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reduce Valves |
| Product Name | KSV12-34-0-N Solenoid Flow Control Valve, Solenoid Hydraulic Valve With 3 Way Three Position |
|---|---|
| Cavity Hole | VC12-3 |
| Pressure Resistance | 350 Bar (5075 Psi) |
| Rated Flow | 22.70 L Per Min |
| Working Principle | 3 Way 2 Position Solenoid Valve |