| Product Name | Customized Hydraulic System Design |
|---|---|
| Rated Pressure | 360 Bar Pressure For Steel |
| Maximum Peak Pressure | 220 Bar Pressure For Aluminium |
| Valve Type 1 | Plugs In Solenoid Valves |
| Valve Type 2 | Pressure Reducing Valve. Proportional Solenoid Valve |
| Product Name | Pilot Oil Supply Valve Group With QT500-7 Steel Body Zinc Nickel Alloy Surface Excavator Pilot Oil Supply Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa , Depends On Material Type |
| Valve Type 1 | Hydraulic Solenoid Valves |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | QT500-7 Steel Valve Block With Diaphragm Accumulator Excavator Pilot Oil Supply Kit |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa , Depends On Material Type |
| Valve Type 1 | Hydraulic Solenoid Valves |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | VBCD-SE-FL Pilot Operate Overcenter Valve With Double Balance Valve Based On Steel Body |
|---|---|
| Rated Pressure | Steel Body 350bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa And 210Mpa ,depends On Valve Body |
| Valve Type | Pilot Counter Balance Valve |
| Valve Material | Steel QT500-7 Or Aluminium Material |
| Product Name | VBCD-SE-FL Pilot Operate Overcenter Valve With Double Balance Valve Based On Steel Body |
|---|---|
| Rated Pressure | Steel Body 35Mpa |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa And 209Mpa ,depends On Valve Body |
| Valve Type | Pilot Counter Balance Valve |
| Valve Material | Steel QT500-7 Or Aluminium Material |
| Features | Steel Material |
|---|---|
| Product Name | VRSL Single Way Hydraulic Lock Valve Set With G1/4 G3/8 G3/4 G1/2 Small Size Pilot Check Vlave |
| Application | Hydraulic System |
| Connection Type | Tubular Or Plate |
| Media | Fluid Oil Media |
| Features | Steel Material |
|---|---|
| Product Name | VRSL Single Way Hydraulic Lock Valve Set With G1/4 G3/8 G3/4 G1/2 Small Size Pilot Check Vlave |
| Application | Hydraulic System |
| Connection Type | Tubular Or Plate |
| Media | Fluid Oil |
| Product Name | KSPC10-G1/2 |
|---|---|
| Application | Hydraulic Spare Parts |
| Connection Type | Tubular And Plate Mounting Type |
| Material | Raw Material QT500-7 |
| Packaging | Carton/wooden Box/pallet Or As Requested |
| Product Name | Pilot Oil Supply |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type 1 | Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | KSV08-31L-0-N Solenoid-operated Cartridge Valve ,Hydraulic 3 Way 2 Position Plug In Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity Hole | VC08-3 |
| Pressure Resistance | 350 Bar (5075 Psi) |
| Rated Flow | 20L Per Minute |
| Working Principle | 3 Way 2 Position Valve |