| Product Name | Customized Hydraulic System Design , Valve Manifolds With Solenoid Valve , Steel Body With Proportional Reducing ValveExcavator Pilot Valve With Hydraulic Valve Body / Diaphragm Accumulator Pilot Oil Supply Valve Kit |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar Pressure For Steel |
| Maximum Peak Pressure | 210bar Pressure For Aluminium |
| Valve Type 1 | Plug In Solenoid Valves |
| Valve Type 2 | Pressure Reduce Valve. Proportional Solenoid Valve |
| Product Name | Steel Valve Body With Diaphragm Accumulator Pilot Oil Supply Kit Made In China Oil Resource Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar Depends On The Valve Body Material Type |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa Max Pressure |
| Valve Type 1 | Hydraulic Solenoid Valves |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reduce Valve |
| Product Name | Hydraulic Excavator Oil Resource Valve , Pilot Oil Supply Kit , Aluminium Valve Body With Wave Pattern |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa , Depends On Material Type |
| Valve Type 1 | Hydraulic Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | Customized Hydraulic System Design , Valve Manifolds With Solenoid Valve , Steel Body With Proportional Reducing Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar Pressure For Steel |
| Maximum Peak Pressure | 210bar Pressure For Aluminium |
| Valve Type 1 | Hydraulic Cartridge Solenoid Valves |
| Valve Type 2 | Pressure Reduce Valve. Proportional Solenoid Valve |
| Product Name | Hydraulic Valve Manifolds , With Diaphragm Accumulator Steel Valve Body Excavator Pilot Valve , Pilot Oil Supply Kit |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa , Depends On Material Type |
| Valve Type 1 | Hydraulic Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | Excavator Pilot Oil Kit With Steel Or Aluminium Valve Body With Pressure Reduce Valve And Cartridge Solenoid Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa , Depends On Material Type |
| Valve Type 1 | Hydraulic Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | Aluminium 6061-T6 Hydraulic Solenoid Valve Manifolds With Diaphragm Accumulator Vlave Group |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa , Depends On Material Type |
| Valve Type 1 | Hydraulic Solenoid Valves |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | 3 Way 2 Position Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity | VC08-3 |
| Rated Pressure | 315 Bar |
| Rated Flow | 20L/Min |
| Working Principle | Three Position Two Way (single Cone, Normally Closed) |
| Product Name | KLCD G3/8 DEFL Double Relief Type Pilot Check Valve Based Steel QT500-7 Valve Body With Zinc Nickel Alloy Balance Valve |
|---|---|
| Oil Port Size | G3/8 |
| Rated Pressure | 350bar |
| Valve Type | Pilot Counter Balance Valve |
| Valve Material | Steel QT500-7 Or Aluminium Material |
| Product Name | With Zinc Nickel Alloy 30L 60L 95L Hydraulic Overcenter Valve , VBSO Single Type Counterbalance Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / Aluminium 210 Bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa Pressure |
| Valve Type | Counterbalance Valve |
| Valve Material | Steel QT500-7 |