| Product Name | 24V Proportional Pressure Reduce Valve 6 Bank Hydraulic Valve Manifolds With Steel Block |
|---|---|
| Rated Pressure | 21MPa Auluminium Body |
| Maximum Peak Pressure | Steel Or Auluminium : 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type 1 | Hydraulic Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reduce Valve |
| Product Name | VBCD-DE A Double Cartridge With Flow 40L 60L Hydraulic Counterbalance Valve With Steel Valve Body QT500-7 Material Block |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar For Steel Valve Body |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa Pressure |
| Valve Type | Overcenter Valve |
| Valve Material | Steel QT500-7 Or Aluminium Material |
| Product Name | VBCD Overcenter Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350 Bar Steel Material Type |
| Maximum Peak Pressure | 210 Bar Aluminium Material Type |
| Valve Type | Overcenter Valve / Balance Valve / Dual Check Overcenter Valve,single Check Overcenter Valve |
| Valve Material | AT500-7 Or 6061-6T |
| Product Name | OEM ODM Available Valve Manifolds With Sloenoid Valve Bank Hydraulic System Use Proportional Pressure Reduce Valve Group |
|---|---|
| Rated Pressure | For 6061-6T : 210bar Auluminium Body |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa , Steel Or Auluminium Material Pressure Is Different |
| Valve Type 1 | Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | Hydraulic Valve Manifolds , Rated Flow 400L Eletrical Hyraulic Solenoid Valve With Steel Block |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar Depends On The Valve Body Material Type |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type 1 | Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | 24V Proportional Pressure Reducing Valve 6 Bank Hydraulic Valve Manifolds With Steel Block |
|---|---|
| Rated Pressure | 210 Bar Auluminium Body |
| Maximum Peak Pressure | Steel Or Auluminium : 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type 1 | Hydraulic Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | KFBV-150/550 Hydraulic Explosion Proof Valve, Customized Hydraulic Locak Valve, Overcenter Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 550bar |
| Maximum Peak Pressure | 55 Mpa |
| Valve Type | Explosion Proof Valve |
| Valve Material | Steel ,iron,aluminium |
| Product Name | Steel Valve Body With Pressure Reducing Proportional Solenoid Valve Hydraulic Valve Manifolds |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar Depends On The Valve Body Material Type |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type 1 | Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | OEM ODM Available Valve Manifolds With Sloenoid Valve Bank Hydraulic System Use Proportional Pressure Reduce Valve Group |
|---|---|
| Rated Pressure | For 6061-6T : 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type 1 | Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | 24V Proportional Pressure Reducing Valve 6 Bank Hydraulic Valve Manifolds With Steel Block |
|---|---|
| Rated Pressure | 210bar Auluminium Body |
| Maximum Peak Pressure | Steel Or Auluminium : 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type 1 | Hydraulic Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |