| Product Name | Hydraulic Valve Manifolds 12 Vlotalge 24 Voltage Proportional Solenoid Valve , Steel Valve Body Valve Group |
|---|---|
| Rated Pressure | 210bar Auluminium Body |
| Maximum Peak Pressure | Steel Or Auluminium : 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type 1 | Hydraulic Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | BKH Straight Ball Valve With G1/2 G3/4 Thread Size, BHK Type High Pressure Cut-off Valves |
|---|---|
| Types | 2 Way High Pressure Valve, 3 Way Ball Valve /VH2V Direct Ball Valve/HBKH Ball Valve/BKH Straight Ball Valve |
| Rated Pressure | 315 Bar = 31.5MPA |
| Rated Flow | 20 Liter Per Min |
| Working Principle | Cut Off Valve Ball Valve |
| Product Name | Six Way Two Position Solenoid Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 25MPa |
| Maximum Peak Pressure | 31MPa |
| Valve Type | Solenoid Valve |
| Valve Material | Steel ,iron Or Aluminium Body |
| Product Name | K28DCF08-10-210 8 Way 2 Position Solenoid Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 21MPa |
| Valve Type | Solenoid Valve |
| Valve Material | Steel ,iron |
| Product Name | VBCD Overcenter Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350 Bar Steel Material Type |
| Maximum Peak Pressure | 210 Bar Aluminium Material Type |
| Valve Type | Overcenter Valve / Balance Valve / Dual Check Overcenter Valve,single Check Overcenter Valve |
| Valve Material | AT500-7 Or 6061-6T |
| Product Name | KLDC 1/2DF/FL Hydraulic Overcenter Valve With Thread Size G1/2 Double Pilot Check Valves |
|---|---|
| Rated Pressure | 35MPA |
| Maximum Peak Pressure | 350 0Bar |
| Valve Type | Overcenter Valve / Balance Valve / Dual Check Overcenter Valve,single Check Overcenter Valve |
| Valve Material | AT500-7 Or 6061-6T |
| Product Name | KLCD VBCD G3/4DE-A Hydraulic Overcenter Valve , With G1/2 G3/8 G3/4 G1/4 Dual Cartridge Counterbalance Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | QT500-7 350bar / 6061-T6 210bar |
| Flow Range | From 20 Liter To 150 Liter As Per Your Reqeusted |
| Valve Type | Overcenter Valve / Balance Valve / Dual Check Overcenter Valve,single Check Overcenter Valve |
| Valve Material | Steel QT 500-7 Or 6061-T6 |
| Product Name | KSF12-22-0-N Two Way Two Position VC-10 Cavity With Thread Hydraulic Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity Hole | VC10-2 |
| Pressure Resistance | 350 Bar (5075 Psi) |
| Rated Flow | 60 Liter Per Min |
| Working Principle | Cartridge Solenoid Valve |
| Product Name | KSV08-33L-0-N Standard Threaded Cartridge Solenoid Valve With 24V 12V Hydraforce Instead Hydraulic 3 Way Valve |
|---|---|
| Cavity Hole | VC08-3 |
| Pressure Resistance | 350 Bar (5075 Psi) |
| Rated Flow | 20L Per Minute |
| Working Principle | 3 Way 2 Position Plug In Solenoid Valve |
| Product Name | KSV08-40L-0-N SOLENOID CARTRIDGE VALVE SPOOL, 4 PORT, 2 POSITION DIN43650 OR ER DT04-2P CONNECTOR |
|---|---|
| Cavity Hole | VC08-4 |
| Pressure Resistance | 350 Bar (5075 Psi) |
| Rated Flow | 11.40 L Per Min |
| Working Principle | 2 POSITION 4 WAY |