| Product Name | KFBV-150/550 Customized Excavator Hydraulic Parts, Anti Explosion Valve For Industrial Machinery Spare Parts |
|---|---|
| Rated Pressure | 550bar Pressure |
| Maximum Peak Pressure | 55 Mpa Pressure |
| Valve Type | Explosion Proof Valve |
| Valve Material | Steel ,iron,aluminium |
| Product Name | VH2V Two-position 3 Way High Pressure Stainless Steel Hydraulic Ball Valve KHB Cut-off Valve |
|---|---|
| Types | 2 Way High Pressure Valve, 3 Way Ball Valve /VH2V Direct Ball Valve/HBKH Ball Valve/BKH Straight Ball Valve |
| Rated Pressure | 315 Bar |
| Rated Flow | 20L/Min, Also Can Do As Your Request Flow |
| Working Principle | Cut Off Valve / High Pressure Ball Valve |
| Product Name | Hydraulic Safety Valve |
|---|---|
| Cavity | VC08-2 |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Rated Flow | 25L/Min |
| Internal Leakage Rate | 2 Ports At 10 Bar, Maximum 5 Drops/minute |
| Features | Anti-corrosion/anti-leakage/durable |
|---|---|
| Material | KDPS5A1-G3/8-FL One Way Check Valve With G3/8 Pilot Operated Check Valve, Steel Hydraulic Lock Valve |
| Application | Machinery Spare Parts |
| Connection Type | Plate Mounting And Tubular |
| Media | Fluid Oil Type |
| Product Name | 2-6 Solenoid Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 25MPa Pressure |
| Maximum Peak Pressure | 31MPa Max Pressure |
| Valve Type | Solenoid Valve With On / Off |
| Valve Material | Steel ,iron Or Aluminium Body |
| Product Name | 2-6 Solenoid Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 25Mpa Pressure |
| Maximum Peak Pressure | 310 Bar Max Pressure |
| Valve Type | Solenoid Valve With On / Off |
| Valve Material | Steel ,iron Or Aluminium Body |
| Product Name | 2-6 Solenoid Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 250 Bar Pressure |
| Maximum Peak Pressure | 310 Bar Max Pressure |
| Valve Type | Solenoid Valve With On / Off |
| Valve Material | Steel ,iron Or Aluminium Body |
| Product Name | KSV10-44 Hydraulic Valve, Direct-acting 2 Position 4 Way Directional Control |
|---|---|
| Cavity Hole | VC08-4 |
| Pressure Resistance | 360 Bar (5075 Psi) |
| Rated Flow | 25L Per Min |
| Working Principle | 3 POSITION 5 WAY |
| Product Name | Customized Hydraulic Valve Manifolds With Aluminum Valve Body, Hydraforce Valve Manifolds China Exprienced Manufacture |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type 1 | Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | Customized Hydraulic System Design , Valve Manifolds With Solenoid Valve , Steel Body With Proportional Reducing Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar Pressure For Steel |
| Maximum Peak Pressure | 210bar Pressure For Aluminium |
| Valve Type 1 | Hydraulic Cartridge Solenoid Valves |
| Valve Type 2 | Pressure Reduce Valve. Proportional Solenoid Valve |