| Features | Anti-corrosion/anti-leakage/durable |
|---|---|
| Material | VRSD Pilot Operate Check Valve Dual Safety Relief Valve Made In China Hydraulic Lock Valve |
| Application | Industrial/commercial/residential |
| Connection Type | Plate/Tubular/Flange |
| Media | Fluid Oil |
| Product Name | Relief Valve / Overflow Valve |
|---|---|
| Cavity | T-18A |
| Rated Pressure | 420 Bar |
| Rated Flow | 760 Lpm |
| Working Temperature | -40 ℃~120 ℃ (standard Nitrile Rubber Seal) |
| Product Name | Over Flow Valve |
|---|---|
| Cavity | T-19A Cavity |
| Rated Pressure | 420 Bar |
| Rated Flow | 480 Lpm |
| Internal Leakage Rate | Within 200ml/Min At 100 Bar For One Port |
| Product Name | Hydraulic Relief Valve |
|---|---|
| Cavity | VC10-2 |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Rated Flow | Max 80 Lpm |
| Valve Material | Steel |
| Product Name | KRV-S08 Relief Valve |
|---|---|
| Cavity | VC08-2 |
| Rated Pressure | 35Mba |
| Rated Flow | Maximum 30 Lpm |
| Filter | Within NAS9 Level |
| Product Name | Over Flow Valve |
|---|---|
| Cavity | T-19A Cavity |
| Rated Pressure | 420 Bar |
| Rated Flow | 480lpm |
| Internal Leakage Rate | Within 200ml/Min At 100 Bar For One Port |
| Product Name | Relief Valve / Overflow Valve |
|---|---|
| Cavity | T-18A |
| Rated Pressure | 420 Bar |
| Rated Flow | 760 Lpm |
| Working Temperature | -40 ℃~120 ℃ (standard Nitrile Rubber Seal) |
| Product Name | KPR58-38A-0-N Pressure Reducing Valve With Cavity Hole VC08-3 Standard Hydrualic Pressure Reduce Valve |
|---|---|
| Cavity | VC08-3 |
| Rated Pressure | 390 Bar (5700 Psi) |
| Rated Flow | 18 Lpm Max |
| Valve Material | Steel |
| Product Name | KPRDB Pressure Reduce Valve Ressure Reducing Valve , Sun Series Cartridge Pressure Release Valve |
|---|---|
| Cavity | T-11A |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Rated Flow | Maximum 40 L/Min |
| Valve Material | Steel |
| Product Name | KPRDB-LAN Pressure Relief Valve With Standard Cavity Hole T-11A Cartridge Type Pressure Reducing Valve |
|---|---|
| Cavity | T-11A |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Rated Flow | Maximum 40 L/Min |
| Valve Material | Steel |