| Product Name | VBCD-SE-3VIE Hydraulic Overcenter Valve Made In China Customized Type Counterbalance Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / Aluminium 210 Bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa Pressure |
| Valve Type | Balance Valve Set |
| Valve Material | Steel QT500-7 |
| Product Name | VBCD-SE-FL Pilot Operate Overcenter Valve With Double Balance Valve Based On Steel Body |
|---|---|
| Rated Pressure | Steel Body 350bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa And 210Mpa ,depends On Valve Body |
| Valve Type | Pilot Counter Balance Valve |
| Valve Material | Steel QT500-7 Or Aluminium Material |
| Product Name | KLCD G3/8 DEFL Double Relief Type Pilot Check Valve Based Steel QT500-7 Valve Body With Zinc Nickel Alloy Balance Valve |
|---|---|
| Oil Port Size | G3/8 |
| Rated Pressure | 350bar |
| Valve Type | Pilot Counter Balance Valve |
| Valve Material | Steel QT500-7 Or Aluminium Material |
| Product Name | KSPC10-G1/2 |
|---|---|
| Application | Hydraulic Spare Parts |
| Connection Type | Tubular And Plate Mounting Type |
| Material | Raw Material QT500-7 |
| Packaging | Carton/wooden Box/pallet Or As Requested |
| Product Name | KSPC-G1/4 OEM ODM Available Pilot Operated Check Valve , Double Relief Valve On Steel Body |
|---|---|
| Application | Hydraulic System Usages |
| Connection Type | Tubular And Plate Mounting Type Lock Valve |
| Valve Block | Steel QT500-7 Valve Body Made |
| Packaging | PE /Carton/wooden Box/pallet Or As Requested |
| Features | Anti-corrosion/anti-leakage/durable |
|---|---|
| Material | VRSE G1/2 G1/4 Thread Size Single Pilot Check Valve , One Check Valve Hydraulic Lock |
| Application | Hydraulic System |
| Connection Type | Plate/Tubular/Flange Available |
| Media | Oil Type |
| Features | Anti-corrosion/anti-leakage/durable |
|---|---|
| Material | VRDE With Hydraforce Check Valve With Steel Body Hydraulic Pilot Operated Lock Valve |
| Application | Hydraulic System |
| Connection Type | Plate/Tubular/Flange Available |
| Media | Oil Type |
| Product Name | KPV72-30 2 Position 3 Way VC12-3 Cavity Hydraforce Proportional Flow Valve And Hydraulic Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity | VC12-3 |
| Rated Pressure | 240 Bar |
| Flow Rate | Range A: 53 Lpm (14 Gpm) Range B: 31 Lpm (8 Gpm) Note: To Increase The Two-way Flow Rate |
| Medium | Mineral Oil With A Viscosity Between 7.4 To 420cSt (50 To 2000ssu) Or Synthetic Oil With Lubricating Properties |
| Product Name | VBCD-SE-FL Pilot Operate Overcenter Valve With Double Balance Valve Based On Steel Body |
|---|---|
| Rated Pressure | Steel Body 35Mpa |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa And 209Mpa ,depends On Valve Body |
| Valve Type | Pilot Counter Balance Valve |
| Valve Material | Steel QT500-7 Or Aluminium Material |
| Product Name | 2-6 Solenoid Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 25MPa Pressure |
| Maximum Peak Pressure | 31MPa Max Pressure |
| Valve Type | Solenoid Valve With On / Off |
| Valve Material | Steel ,iron Or Aluminium Body |