| Product Name | KPR50-38A-0-N Hydraulic Sun And Hydraforce Series Cartridge Pressure Reduce Valve |
|---|---|
| Cavity | VC10-3 |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Rated Flow | 60L/Min |
| Working Principle | 3 Way Spool Valve |
| Features | Anti-corrosion/anti-leakage/durable |
|---|---|
| Product Name | VRSD Single Cartridge Hydraulic Lock Valve With G1/2 G3/8 G1/4 G3/4 Pilot Operated Check Valve |
| Application | Industrial/commercial/residential |
| Connection Type | Plate/Tubular |
| Media | Fluid Oil |
| Product Name | VBCD-SEA Single Cartridge Steel Valve Body Balance Valve , Double Relief Valve Overcenter Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / Aluminium 210 Bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa |
| Valve Type | Balance Valve Set |
| Valve Material | Steel Valve Body |
| Product Name | KSPC-G1/4 OEM ODM Available Pilot Operated Check Valve , Double Relief Valve On Steel Body |
|---|---|
| Application | Hydraulic System Usages |
| Connection Type | Tubular And Plate Mounting Type Lock Valve |
| Valve Block | Steel QT500-7 Valve Body Made |
| Packaging | PE /Carton/wooden Box/pallet Or As Requested |
| Product Name | Factory Direct Hydraulic Valve Manifolds Block For Large Mechanical Equipment |
|---|---|
| Rated Pressure | 360bar / 230bar |
| Maximum Peak Pressure | 38Mpa/ 23MPa |
| Valve Type 1 | Solenoid Valves |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reduce Valves |
| Product Name | 4 Way 3 Position Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity | VC08-3 |
| Rated Pressure | 315 Bar |
| Rated Flow | 300ml/Min |
| Working Principle | Three Position Two Way (single Cone, Normally Closed) |
| Product Name | Pilot Oil Supply |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type 1 | Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | Relief Valve / Overflow Valve |
|---|---|
| Cavity | T-18A |
| Rated Pressure | 420 Bar |
| Rated Flow | 760 Lpm |
| Working Temperature | -40 ℃~120 ℃ (standard Nitrile Rubber Seal) |
| Product Name | KRV-S08 Relief Valve |
|---|---|
| Cavity | VC08-2 |
| Rated Pressure | 35Mba |
| Rated Flow | Maximum 30 Lpm |
| Filter | Within NAS9 Level |
| Product Name | One-way Check Valve |
|---|---|
| Cavity | VC 06, VC08-2 , CV10,CV12 ,CV16 |
| Rated Pressure | 250 Bar , 350 Bar , 420 Bar |
| Rated Flow | 30L/Min , 75L/Min , 95L/Min |
| Working Principle | Single Way Check Valve |