| Product Name | 2-6 Hydraulic Solenoid Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 25MPa Pressure |
| Maximum Peak Pressure | 31MPa Max Pressure |
| Valve Type | On Off Control Solenoid Valve |
| Valve Material | Steel ,iron Or Aluminium Body |
| Product Name | Manufacture Of Hydraulic Proportional Solenoid Valve, Porportional Pressure Reduce Valvel KDPR08-33 |
|---|---|
| Cavity | According To Customer's Request |
| Rated Pressure | 240 Bar / 350bar |
| Flow Rate | Range A: 53 Lpm (14 Gpm) Range B: 31 Lpm (8 Gpm) Note: To Increase The Two-way Flow Rate |
| Medium | Mineral Oil With A Viscosity Between 7.4 To 420cSt (50 To 2000ssu) Or Synthetic Oil With Lubricating Properties |
| Product Name | KSV08-34-0-N Solenoid Flow Control Valve, Solenoid Hydraulic Valve With 3 Way Three Position |
|---|---|
| Cavity Hole | VC12-3 |
| Pressure Resistance | 360 Bar (5075 Psi) |
| Rated Flow | 22.70 L Per Min |
| Working Principle | 3 WAY 2 POSITION Solenoid Valve |
| Product Name | Proportional Solenoid Valve |
|---|---|
| Valve Cavity Hole | TC05013 |
| Rated Pressure | P: 50 Bar, T: 30Bar |
| Rated Flow Rate | 10L/Min, See Performance Chart |
| Temperature Range | -20 ℃ To 90 ℃, Standard Nitrile Rubber Seal |
| Product Name | One Way Throttle Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar |
| Maximum Peak Pressure | 350bar |
| Valve Type | Solenoid Valve |
| Valve Material | Steel , Iron |
| Product Name | One Way Throttle Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 35MPa |
| Maximum Peak Pressure | 350 Bar |
| Valve Type | Solenoid Valve |
| Valve Material | Steel ,iron |
| Product Name | KPV72-31 2 Position 3 Way VC12-3 Cavity Hydraforce Proportional Flow Valve And Hydraulic Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity | VC12-3 |
| Rated Pressure | 24 Mpa |
| Flow Rate | Range A: 53 Lpm (14 Gpm) Range B: 31 Lpm (8 Gpm) Note: To Increase The Two-way Flow Rate |
| Medium | Mineral Oil With A Viscosity Between 7.4 To 420cSt (50 To 2000ssu) Or Synthetic Oil With Lubricating Properties |
| Features | Steel Material |
|---|---|
| Product Name | VRSL Single Way Hydraulic Lock Valve Set With G1/4 G3/8 G3/4 G1/2 Small Size Pilot Check Vlave |
| Application | Hydraulic System |
| Connection Type | Tubular Or Plate |
| Media | Fluid Oil Media |
| Product Name | One Way Throttle Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa And 209Mpa ,depends On Valve Body |
| Valve Type | Solenoid Valve |
| Valve Material | Steel ,iron |
| Product Name | Non Return Check Valve |
|---|---|
| Cavity | VC 06, VC08-2 , CV10,CV12 ,CV16 |
| Rated Pressure | 250 Bar /350 Bar |
| Rated Flow | 30L/Min , 75L/Min , 95L/Min |
| Working Principle | Single Way Check Valve |