| Product Name | Relief Valve / Overflow Valve |
|---|---|
| Cavity | VC08-2 |
| Rated Pressure | 420 Bar |
| Rated Flow | 25L/Min |
| Working Principle | Two Position Two Way |
| Product Name | One-way Check Valve |
|---|---|
| Cavity | VC08-2 , CV10,CV12 ...depends On Your Choice |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Rated Flow | 30L/Min |
| Working Principle | One-way Check Valve |
| Product Name | KSXS08S-60-350 Kaienli Made Pilot Operated Check Valve, Manifolds With Lock Valve |
|---|---|
| Application | Hydraulic Spare Parts |
| Connection Type | Tubular And Plate Mounting Type |
| Valve Block | Steel QT500-7 |
| Packaging | PE /Carton/wooden Box/pallet Or As Requested |
| Product Name | SBKH QT500-7 Steel Valve Body With Surface Treatment Zinc Nickel Alloy High Pressure Ball Valve |
|---|---|
| Types | High Pressure Ball Valve |
| Rated Pressure | 315 Bar |
| Rated Flow | 20L/Min Or Requested Flow |
| Working Principle | High Pressure Ball Valve |
| Product Name | SPKH Manifold Plate Mounting Hydraulic 2 Way Steel Ball Valve , High Pressure Cut Off Valve |
|---|---|
| Types | High Pressure Ball Valve |
| Rated Pressure | 315bar |
| Rated Flow | 20L/40L/ 60l / 80L / Min Or Requested Flow |
| Working Principle | High Pressure Ball Valve |
| Product Name | 2-6 Solenoid Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 250 Bar Pressure |
| Maximum Peak Pressure | 310 Bar Max Pressure |
| Valve Type | Solenoid Valve With On / Off |
| Valve Material | Steel ,iron Or Aluminium Body |
| Product Name | 2-6 Solenoid Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 25Mpa Pressure |
| Maximum Peak Pressure | 310 Bar Max Pressure |
| Valve Type | Solenoid Valve With On / Off |
| Valve Material | Steel ,iron Or Aluminium Body |
| Product Name | KSXS08S-60-350 Kaienli Made Pilot Operated Check Valve, Manifolds With Lock Valve |
|---|---|
| Application | Hydraulic Spare Parts |
| Connection Type | Tubular And Plate Mounting Type |
| Valve Block | Steel QT500-7 |
| Packaging | PE /Carton/wooden Box/pallet Or As Requested |
| Product Name | 2-6 Solenoid Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 25MPa |
| Valve Type | 6 Way 2 Position Solenoid Valve |
| Valve Material | Steel ,iron Or Aluminium Body |
| Origin | China Mainland |
| Product Name | K28DCF08-10-210 8 Way 2 Position Solenoid Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 100bar |
| Valve Type | Solenoid Valve |
| Valve Material | Steel ,iron |
| Electromagnet Power | 20W |