| Product Name | Two Bank 6 Way 2 Position Solenoid Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 315Bar |
| Rated Flow | 100L/Min |
| Solenoid Valve Voltage | DC27V±15% |
| Socket Type | ER DT04-2P |
| Product Name | Hydraulic Directional Valve |
|---|---|
| Cavity | VC 06, VC08-2 , CV10,CV12 ,CV16 |
| Rated Pressure | 250 Bar , 350 Bar , 420 Bar |
| Rated Flow | 30L/Min , 75L/Min , 95L/Min |
| Working Principle | Single Way Check Valve |
| Product Name | OEM ODM Available Valve Manifolds With Sloenoid Valve Bank Hydraulic System Use Proportional Pressure Reduce Valve Group |
|---|---|
| Rated Pressure | For 6061-6T : 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type 1 | Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | K28DCF08-10-210 8 Way 2 Position Solenoid Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 21MPa |
| Valve Type | Solenoid Valve |
| Valve Material | Steel ,iron |
| Product Name | 2-6 Solenoid Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 25MPa Pressure |
| Maximum Peak Pressure | 31MPa Max Pressure |
| Valve Type | Solenoid Valve With On / Off |
| Valve Material | Steel ,iron Or Aluminium Body |
| Product Name | Relief Valve / Overflow Valve |
|---|---|
| Cavity | T-18A |
| Rated Pressure | 420 Bar |
| Rated Flow | 760 Lpm |
| Working Temperature | -40 ℃~120 ℃ (standard Nitrile Rubber Seal) |
| Product Name | Relief Valve / Overflow Valve |
|---|---|
| Cavity | T-18A |
| Rated Pressure | 420 Bar |
| Rated Flow | 760 Lpm |
| Working Temperature | -40 ℃~120 ℃ (standard Nitrile Rubber Seal) |
| Features | Anti-corrosion/anti-leakage/durable |
|---|---|
| Product Name | VRSE One Way Lock Valve , G1/4 G3/8 Hydraulic Pilot Operated Check Valve |
| Application | Hydrulic System |
| Connection Type | Tubular Type Or Plate Mounting Type |
| Media | Fluid Oil |
| Product Name | BKH Straight Ball Valve With G1/2 G3/4 Thread Size, BHK Type High Pressure Cut-off Valves |
|---|---|
| Types | 2 Way High Pressure Valve, 3 Way Ball Valve /VH2V Direct Ball Valve/HBKH Ball Valve/BKH Straight Ball Valve |
| Rated Pressure | 315 Bar = 31.5MPA |
| Rated Flow | 20 Liter Per Min |
| Working Principle | Cut Off Valve Ball Valve |
| Product Name | SPKH Plate Mounting Ball Valve , Manifold Mounted Ball Valve , Hydraulic Cut-off Valve |
|---|---|
| Types | High Pressure Ball Valve |
| Rated Pressure | 315 Bar |
| Rated Flow | 20L/40L/ 60l / 80L / Min Or Requested Flow |
| Working Principle | High Pressure Ball Valve |