| Product Name | 2-6 Solenoid Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 250 Bar Rated Pressure |
| Maximum Peak Pressure | 350 Bar Max |
| Valve Type | Solenoid Valve Of 2 Position And 6 Way |
| Valve Material | Steel ,iron Or Aluminium Body Or As Requested Material |
| Product Name | 2-6 Hydraulic Solenoid Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 25MPa Pressure |
| Maximum Peak Pressure | 31MPa Max Pressure |
| Valve Type | On Off Control Solenoid Valve |
| Valve Material | Steel ,iron Or Aluminium Body |
| Product Name | KSV08-34-0-N Solenoid Flow Control Valve, Solenoid Hydraulic Valve With 3 Way Three Position |
|---|---|
| Cavity Hole | VC12-3 |
| Pressure Resistance | 360 Bar (5075 Psi) |
| Rated Flow | 22.70 L Per Min |
| Working Principle | 3 WAY 2 POSITION Solenoid Valve |
| Product Name | Factory Direct Hydraulic Valve Manifolds Block For Large Mechanical Equipment |
|---|---|
| Rated Pressure | 360bar / 230bar |
| Maximum Peak Pressure | 38Mpa/ 23MPa |
| Valve Type 1 | Solenoid Valves |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reduce Valves |
| Product Name | KSV08-40L-0-N SOLENOID CARTRIDGE VALVE SPOOL, 4 PORT, 2 POSITION DIN43650 OR ER DT04-2P CONNECTOR |
|---|---|
| Cavity Hole | VC08-4 |
| Pressure Resistance | 350 Bar (5075 Psi) |
| Rated Flow | 11.40 L Per Min |
| Working Principle | 2 POSITION 4 WAY |
| Product Name | 3 Way 2 Position Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity | VC08-3 |
| Rated Pressure | 350bar = 5075psi |
| Rated Flow | 20L/Min |
| Working Principle | Three Position Two Way (single Cone, Normally Closed) |
| Product Name | 4 Way 3 Position Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity | VC08-3 |
| Rated Pressure | 315 Bar |
| Rated Flow | 300ml/Min |
| Working Principle | Three Position Two Way (single Cone, Normally Closed) |
| Product Name | 5 Way 3 Position Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity | VC08-3 |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Rated Flow | 164ml |
| Working Principle | 3 Position 5 Way |
| Product Name | 3 Way 2 Position Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity | VC08-3 |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Rated Flow | 20L/Min |
| Working Principle | Three Position Two Way (single Cone, Normally Closed) |
| Product Name | 3 Way 2 Position Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity | VC08-3 |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Rated Flow | 20L/Min |
| Working Principle | Three Position Two Way |