| Product Name | Two Bank 6 Way 2 Position Solenoid Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 315Bar |
| Rated Flow | 100L/Min |
| Solenoid Valve Voltage | DC27V±15% |
| Socket Type | ER DT04-2P |
| Product Name | Overflow Safety Valve |
|---|---|
| Cavity | VC10-2 |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Rated Flow | Max 80 Lpm |
| Valve Material | Steel |
| Product Name | Over Flow Valve |
|---|---|
| Cavity | T-19A Cavity |
| Rated Pressure | 420 Bar |
| Rated Flow | 480lpm |
| Internal Leakage Rate | Within 200ml/Min At 100 Bar For One Port |
| Product Name | Relief Valve / Overflow Valve |
|---|---|
| Cavity | T-18A |
| Rated Pressure | 420 Bar |
| Rated Flow | 760 Lpm |
| Working Temperature | -40 ℃~120 ℃ (standard Nitrile Rubber Seal) |
| Product Name | Hydraulic Safety Valve |
|---|---|
| Cavity | VC08-2 |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Rated Flow | 25L/Min |
| Internal Leakage Rate | 2 Ports At 10 Bar, Maximum 5 Drops/minute |
| Product Name | One-way Check Valve |
|---|---|
| Cavity | VC 06, VC08-2 , CV10,CV12 ,CV16 |
| Rated Pressure | 250 Bar , 350 Bar , 420 Bar |
| Rated Flow | 30L/Min , 75L/Min , 95L/Min |
| Working Principle | Single Way Check Valve |
| Product Name | Hydraulic Directional Valve |
|---|---|
| Cavity | VC 06, VC08-2 , CV10,CV12 ,CV16 |
| Rated Pressure | 250 Bar , 350 Bar , 420 Bar |
| Rated Flow | 30L/Min , 75L/Min , 95L/Min |
| Working Principle | Single Way Check Valve |
| Product Name | One-way Check Valve |
|---|---|
| Cavity | VC 06, VC08-2 , CV10,CV12 ,CV16 |
| Rated Pressure | 250 Bar , 350 Bar , 420 Bar |
| Rated Flow | 30L/Min , 75L/Min , 95L/Min |
| Working Principle | Single Way Check Valve |
| Product Name | VBCD-SE-3VIE Hydraulic Overcenter Valve Made In China Customized Type Counterbalance Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / Aluminium 210 Bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa Pressure |
| Valve Type | Balance Valve Set |
| Valve Material | Steel QT500-7 |
| Product Name | VBCD-DE A Double Cartridge With Flow 40L 60L Hydraulic Counterbalance Valve With Steel Valve Body QT500-7 Material Block |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar For Steel Valve Body |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa Pressure |
| Valve Type | Overcenter Valve |
| Valve Material | Steel QT500-7 Or Aluminium Material |