| Product Name | KSV08-58C-0-N Cartridge Type Solenoid Valve , Hydraulic Double Connector 5 Way 3 Position On/off Valve |
|---|---|
| Cavity Hole | VC08-5 |
| Pressure Resistance | 350 Bar (5075 Psi) |
| Rated Flow | At A Maximum Of 8L/Min And 207 Bar (3000 Psi), The Maximum Leakage Rate Is 164 Ml/Min |
| Working Principle | 5 Way 3 Position Solenoid Valve |
| Product | 8 Way 2 Position Solenoid Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 60 Bar |
| Rated Flow | 25L/min; |
| Operating Temperature Range | -20℃-+90℃ |
| Use Cleanliness Range | Use Cleanliness Range |
| Product Name | 2-6 Solenoid Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 250 Bar Rated Pressure |
| Maximum Peak Pressure | 350 Bar Max |
| Valve Type | Solenoid Valve Of 2 Position And 6 Way |
| Valve Material | Steel ,iron Or Aluminium Body Or As Requested Material |
| Product Name | KPV72-31 2 Position 3 Way VC12-3 Cavity Hydraforce Proportional Flow Valve And Hydraulic Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity | VC12-3 |
| Rated Pressure | 240 Bar |
| Flow Rate | Range A: 53 Lpm (14 Gpm) Range B: 31 Lpm (8 Gpm) Note: To Increase The Two-way Flow Rate |
| Medium | Mineral Oil With A Viscosity Between 7.4 To 420cSt (50 To 2000ssu) Or Synthetic Oil With Lubricating Properties |
| Product Name | VBCD-SE-FL Hydraulic Overcenter Valve , Singele Or Dual Cartridge Counter Balance Valve Flow 40l 60L Or 80L As Rqeusted |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type | Overcenter Valve / Balance Valve / Dual Check Overcenter Valve,single Check Overcenter Valve |
| Valve Material | Steel ,iron,aluminium |
| Product Name | Over Flow Valve |
|---|---|
| Cavity | T-19A Cavity |
| Rated Pressure | 420 Bar |
| Rated Flow | 480 Lpm |
| Internal Leakage Rate | Within 200ml/Min At 100 Bar For One Port |
| Product Name | One-way Check Valve |
|---|---|
| Cavity | VC08-2 |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Rated Flow | 30L/Min |
| Working Principle | Single Way Check Valve |
| Product Name | One-way Check Valve |
|---|---|
| Cavity | VC 06, VC08-2 , CV10,CV12 ,CV16 |
| Rated Pressure | 250 Bar |
| Rated Flow | 30L/Min |
| Working Principle | Single Way Check Valve |
| Product Name | 3 Way 2 Position Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity | VC08-3 |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Rated Flow | 20L/Min |
| Working Principle | Three Position Two Way (single Cone, Normally Closed) |
| Product Name | 3 Way 2 Position Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity | VC08-3 |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Rated Flow | 20L/Min |
| Working Principle | Three Position Two Way |