| Product Name | One-way Check Valve |
|---|---|
| Cavity | VC 06, VC08-2 , CV10,CV12 ,CV16 |
| Rated Pressure | 250 Bar , 350 Bar , 420 Bar |
| Rated Flow | 30L/Min , 75L/Min , 95L/Min |
| Working Principle | Single Way Check Valve |
| Product Name | KPV72-30A Hydraulic Solenoid Valve , Proportional Flow Valve , ER DG Connector 12V 24V 13V 27V Proportion Valve |
|---|---|
| Cavity | VC12-3 |
| Rated Pressure | 240 Bar |
| Flow Rate | Range A: 53 Lpm (14 Gpm) Range B: 31 Lpm (8 Gpm) Note: To Increase The Two-way Flow Rate |
| Medium | Mineral Oil With A Viscosity Between 7.4 To 420cSt (50 To 2000ssu) Or Synthetic Oil With Lubricating Properties |
| Product Name | KSP08-28S-0-N Hydraulic Solenoid Valve , Directional Proportion Valve With Emergency Button DT04-2P Connector |
|---|---|
| Cavity Hole | VC08-2S |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Description | Two PoDescription : Electromagnetic Proportional Drive, 2-way, Direct Acting Spool Type, Hydraulic Threaded Directional Valvesition Two Way Propotional Function |
| Valve Material | Steel |
| Product Name | KSP08-25-0-N Hydraulic Solenoid Valve With Directional Function Proportional Valve,proportion Directional Valve |
|---|---|
| Cavity Hole | 3-4 16 UNF |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Description | Two PoDescription : Electromagnetic Proportional Drive, 2-way, Direct Acting Spool Type, Hydraulic Threaded Directional Valvesition Two Way Propotional Function |
| Valve Material | Steel |
| Product Name | KPR58-38A-0-N Various Hydraulic Hydrforce Pressure Reduce Valve, Sun Pressure Reducing With Cavity VC08-3 Hole |
|---|---|
| Cavity | VC08-3 |
| Rated Pressure | 390 Bar (5700 Psi) |
| Rated Flow | 18 Lpm Max |
| Working Principle | Three Way Spool Valve |
| Product Name | One Way Throttle Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar |
| Maximum Peak Pressure | 35MPa |
| Valve Type | Solenoid Valve |
| Valve Material | Steel ,iron |
| Product Name | KSQMV-B Single Way Valve , Single Tubular Throttle Valve , One Way Throttle Relief Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar |
| Maximum Peak Pressure | 35MPa |
| Valve Type | Tubular Type |
| Valve Material | Steel |
| Product Name | VBCD-SEA Single Cartridge Steel Valve Body Balance Valve , Double Relief Valve Overcenter Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / Aluminium 210 Bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa |
| Valve Type | Balance Valve Set |
| Valve Material | Steel Valve Body |
| Product Name | KLCD G3/8 DEFL Double Relief Type Pilot Check Valve Based Steel QT500-7 Valve Body With Zinc Nickel Alloy Balance Valve |
|---|---|
| Oil Port Size | G3/8 |
| Rated Pressure | 350bar |
| Valve Type | Pilot Counter Balance Valve |
| Valve Material | Steel QT500-7 Or Aluminium Material |
| Product Name | Pilot Operated Counterbalance Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350 Bar Steel Material Type |
| Maximum Peak Pressure | 210 Bar Aluminium Material Type |
| Valve Type | Overcenter Valve / Balance Valve / Dual Check Overcenter Valve,single Check Overcenter Valve |
| Valve Material | AT500-7 Or 6061-6T |