| Product Name | VBCD-SE-FL Pilot Operate Overcenter Valve With Double Balance Valve Based On Steel Body |
|---|---|
| Rated Pressure | Steel Body 350bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa And 210Mpa ,depends On Valve Body |
| Valve Type | Pilot Counter Balance Valve |
| Valve Material | Steel QT500-7 Or Aluminium Material |
| Product Name | KLCD-1-2DE With Two Balance Valve , G1/2 Overcenter Valve With Double Cartridges |
|---|---|
| Rated Pressure | QT500-7 350bar / 6061-T6 210bar |
| Flow Range | From 20 Liter To 150 Liter As Per Your Reqeusted |
| Valve Type | Overcenter Valve / Balance Valve / Dual Check Overcenter Valve,single Check Overcenter Valve |
| Valve Material | Steel QT 500-7 Or 6061-T6 |
| Product Name | KSF12-22-0-N Two Way Two Position Hydraulic Plug In Solenoid Valve ,2-2 Cartrige Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity | VC12-2 |
| Rated Pressure | 350bar = 5075psi |
| Rated Flow | 113L/Min |
| Working Principle | Two Way Two Position |
| Product Name | KSF16-22-0-N Hydraforce Replacement Standard Hydraulic Solenoid Valve With Two Way Two Position 12V 24V Valve |
|---|---|
| Cavity Hole | VC12-2 |
| Pressure Resistance | 350 Bar (5075 Psi) |
| Rated Flow | 60L/Min |
| Working Principle | Two Way Two Position Solenoid Valve |
| Product Name | Pressure Relief Valve And Safty Valve |
|---|---|
| Cavity | VC08-2 |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Rated Flow | 25L/Min |
| Internal Leakage Rate | 2 Ports At 10 Bar, Maximum 5 Drops/minute |
| Product Name | VBCD Overcenter Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350 Bar Steel Material Type |
| Maximum Peak Pressure | 210 Bar Aluminium Material Type |
| Valve Type | Overcenter Valve / Balance Valve / Dual Check Overcenter Valve,single Check Overcenter Valve |
| Valve Material | AT500-7 Or 6061-6T |
| Product Name | KPV72-31 2 Position 3 Way VC12-3 Cavity Hydraforce Proportional Flow Valve And Hydraulic Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity | VC12-3 |
| Rated Pressure | 240 Bar |
| Flow Rate | Range A: 53 Lpm (14 Gpm) Range B: 31 Lpm (8 Gpm) Note: To Increase The Two-way Flow Rate |
| Medium | Mineral Oil With A Viscosity Between 7.4 To 420cSt (50 To 2000ssu) Or Synthetic Oil With Lubricating Properties |
| Product Name | Manufacture Of Hydraulic Proportional Solenoid Valve, Porportional Pressure Reduce Valvel KDPR08-33 |
|---|---|
| Cavity | According To Customer's Request |
| Rated Pressure | 240 Bar / 350bar |
| Flow Rate | Range A: 53 Lpm (14 Gpm) Range B: 31 Lpm (8 Gpm) Note: To Increase The Two-way Flow Rate |
| Medium | Mineral Oil With A Viscosity Between 7.4 To 420cSt (50 To 2000ssu) Or Synthetic Oil With Lubricating Properties |
| Product Name | KPV72-30 2 Position 3 Way VC12-3 Cavity Hydraforce Proportional Flow Valve And Hydraulic Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity | VC12-3 |
| Rated Pressure | 240 Bar |
| Flow Rate | Range A: 53 Lpm (14 Gpm) Range B: 31 Lpm (8 Gpm) Note: To Increase The Two-way Flow Rate |
| Medium | Mineral Oil With A Viscosity Between 7.4 To 420cSt (50 To 2000ssu) Or Synthetic Oil With Lubricating Properties |
| Product Name | VBCD-SE-FL Pilot Operate Overcenter Valve With Double Balance Valve Based On Steel Body |
|---|---|
| Rated Pressure | Steel Body 35Mpa |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa And 209Mpa ,depends On Valve Body |
| Valve Type | Pilot Counter Balance Valve |
| Valve Material | Steel QT500-7 Or Aluminium Material |