| Product Name | KSQMV Series Tubular Type One Way Throttle Check With G1/2 G3/8 /G1/4 G3/4 Throttle Flow Relief Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar |
| Maximum Peak Pressure | 35MPa |
| Valve Type | Tubular Type |
| Valve Material | Steel |
| Product Name | VBCD-SE-FL Pilot Operate Overcenter Valve With Double Balance Valve Based On Steel Body |
|---|---|
| Rated Pressure | Steel Body 350bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa And 210Mpa ,depends On Valve Body |
| Valve Type | Pilot Counter Balance Valve |
| Valve Material | Steel QT500-7 Or Aluminium Material |
| Product Name | KSF16-22-0-N Hydraforce Replacement Standard Hydraulic Solenoid Valve With Two Way Two Position 12V 24V Valve |
|---|---|
| Cavity Hole | VC12-2 |
| Pressure Resistance | 350 Bar (5075 Psi) |
| Rated Flow | 60L/Min |
| Working Principle | Two Way Two Position Solenoid Valve |
| Product Name | KSV10-47DL-0-N Plug In 4 Way 3 Position Hydraulic Standard VC10 Cavity Could Instead Of Hydraforce Valve |
|---|---|
| Cavity Hole | VC10-4 Standard Cavity |
| Pressure Resistance | 350 Bar (5075 Psi) |
| Rated Flow | 22.70L/Min |
| Working Principle | 4 Way 3 Position Valve |
| Product Name | Pressure Relief Valve And Safty Valve |
|---|---|
| Cavity | VC08-2 |
| Rated Pressure | 350 Bar |
| Rated Flow | 25L/Min |
| Internal Leakage Rate | 2 Ports At 10 Bar, Maximum 5 Drops/minute |
| Product Name | VBCD Overcenter Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350 Bar Steel Material Type |
| Maximum Peak Pressure | 210 Bar Aluminium Material Type |
| Valve Type | Overcenter Valve / Balance Valve / Dual Check Overcenter Valve,single Check Overcenter Valve |
| Valve Material | AT500-7 Or 6061-6T |
| Product Name | Proportional Solenoid Valve |
|---|---|
| Valve Cavity Hole | TC05013 |
| Rated Pressure | P: 50 Bar, T: 30Bar |
| Rated Flow Rate | 10L/Min, See Performance Chart |
| Temperature Range | -20 ℃ To 90 ℃, Standard Nitrile Rubber Seal |
| Product Name | One Way Throttle Valve |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar |
| Maximum Peak Pressure | 350bar |
| Valve Type | Solenoid Valve |
| Valve Material | Steel , Iron |
| Product Name | VBCD-SE-FL Pilot Operate Overcenter Valve With Double Balance Valve Based On Steel Body |
|---|---|
| Rated Pressure | Steel Body 35Mpa |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa And 209Mpa ,depends On Valve Body |
| Valve Type | Pilot Counter Balance Valve |
| Valve Material | Steel QT500-7 Or Aluminium Material |
| Product Name | KPV72-31 2 Position 3 Way VC12-3 Cavity Hydraforce Proportional Flow Valve And Hydraulic Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity | VC12-3 |
| Rated Pressure | 24 Mpa |
| Flow Rate | Range A: 53 Lpm (14 Gpm) Range B: 31 Lpm (8 Gpm) Note: To Increase The Two-way Flow Rate |
| Medium | Mineral Oil With A Viscosity Between 7.4 To 420cSt (50 To 2000ssu) Or Synthetic Oil With Lubricating Properties |