| Product Name | KSV10-3L-0-N Hydraulic Solenoid Valve With 2 Position 3 Way Oil Control Cut Off Valve Of Hydraforce Cavity |
|---|---|
| Cavity Hole | VC10-3 |
| Pressure Resistance | 350 Bar (5075 Psi) |
| Rated Flow | 22.70 L Per Min |
| Working Principle | 2 POSITION 3 WAY |
| Product Name | KSV08-47DL-0-N All Kinds Of Plug In Solenoid Valve,twin Coils Hydraforce Standard Cavity Cartridge Valve |
|---|---|
| Cavity Hole | V08-4 Standard Cavity |
| Pressure Resistance | 350 Bar (5075 Psi) |
| Rated Flow | At A Maximum Of 11.4L/min And 207 Bar (3000 Psi), The Maximum Leakage Rate Is 278 Ml/Min |
| Working Principle | 4 Way 3 Position |
| Product Name | KSV10-47AL-0-N With Hydraforce Cavity VC10-2 Double Coil 3 Position 4 Way Spool Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity Hole | Standard Hole VC08-4 |
| Pressure Resistance | 350 Bar (5075 Psi) |
| Rated Flow | 20L / Min |
| Working Principle | 4 Way 3 Position Solenoid Valve |
| Product Name | KPV72-31 2 Position 3 Way VC12-3 Cavity Hydraforce Proportional Flow Valve And Hydraulic Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity | VC12-3 |
| Rated Pressure | 240 Bar |
| Flow Rate | Range A: 53 Lpm (14 Gpm) Range B: 31 Lpm (8 Gpm) Note: To Increase The Two-way Flow Rate |
| Medium | Mineral Oil With A Viscosity Between 7.4 To 420cSt (50 To 2000ssu) Or Synthetic Oil With Lubricating Properties |
| Features | QT500-7 Material Processing |
|---|---|
| Product Name | KDPS5A1-G3/8-FL Single Cartridge Hydraulic Lock Valve,with One Pilot Operated Check Valve |
| Application | Hydraulic Valve System |
| Connection Type | Tubular Type / Plate Type |
| Media | Fluid Oil Media |
| Product Name | VBCD-SE-FL Hydraulic Counterbalance Valve With Two Cartridge Valve Customized Oil Thread |
|---|---|
| Rated Pressure | 351 Bar Steel Material Type |
| Maximum Peak Pressure | 211 Bar Aluminium Material Type |
| Valve Type | Overcenter Valve |
| Valve Material | AT500-7 / 6061-6T |
| Product Name | VBCD-SE-FL Hydraulic Counterbalance Valve With Two Cartridge Valve Customized Oil Thread |
|---|---|
| Rated Pressure | 351 Bar Steel Material Type |
| Maximum Peak Pressure | 211 Bar Aluminium Material Type |
| Valve Type | Overcenter Valve / Balance Valve / Dual Check Overcenter Valve,single Check Overcenter Valve |
| Valve Material | AT500-7 Or 6061-6T |
| Product Name | 2 Position 6 Way |
|---|---|
| Rated Pressure | 250bar |
| Valve Type | On Off Control Solenoid Valve |
| Valve Material | Steel ,iron |
| Origin | China Mainland |
| Product Name | Pilot Oil Supply |
|---|---|
| Rated Pressure | 350bar / 210bar |
| Maximum Peak Pressure | 35Mpa/ 21MPa |
| Valve Type 1 | Solenoid Valve |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reducing Valve |
| Product Name | Relief Valve / Overflow Valve |
|---|---|
| Cavity | T-18A |
| Rated Pressure | 420 Bar |
| Rated Flow | 760 Lpm |
| Working Temperature | -40 ℃~120 ℃ (standard Nitrile Rubber Seal) |