| Product Name | SPKH Plate Mounting Ball Valve , Manifold Mounted Ball Valve , Hydraulic Cut-off Valve |
|---|---|
| Types | High Pressure Ball Valve |
| Rated Pressure | 315 Bar |
| Rated Flow | 20L/40L/ 60l / 80L / Min Or Requested Flow |
| Working Principle | High Pressure Ball Valve |
| Product Name | SPKH Manifold Plate Mounting Hydraulic 2 Way Steel Ball Valve , High Pressure Cut Off Valve |
|---|---|
| Types | High Pressure Ball Valve |
| Rated Pressure | 315bar |
| Rated Flow | 20L/40L/ 60l / 80L / Min Or Requested Flow |
| Working Principle | High Pressure Ball Valve |
| Product Name | Factory Direct Hydraulic Valve Manifolds Block For Large Mechanical Equipment |
|---|---|
| Rated Pressure | 360bar / 230bar |
| Maximum Peak Pressure | 38Mpa/ 23MPa |
| Valve Type 1 | Solenoid Valves |
| Valve Type 2 | Cartridge Pressure Reduce Valves |
| Product Name | KSF12-23-0-N Cartridge Type Solenoid Valve , Threaded Cartridge Solenoid Valve ER DG DL Connector Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity | VC10-2 |
| Rated Pressure | 350bar = 5075psi |
| Rated Flow | 60L/Min |
| Working Principle | Two Way Two Position |
| Product Name | KSV08-24L-0-N Hydraulic Cartridge Solenoid Valve , Two Way Two Position Solenoid Threaded Type Valve |
|---|---|
| Cavity | VC10-2 |
| Rated Pressure | 350bar = 5075psi |
| Rated Flow | 60L/Min |
| Working Principle | Two Way Two Position Solenoid Valve |
| Product Name | KSV10-24L-0-N Threaded Cartridge Hydraulic Solenoid Valve With 12V Or 24V DG ER Connector |
|---|---|
| Cavity | VC10-2 |
| Rated Pressure | 315 Bar, 1 Port Pressure: 250Bar |
| Rated Flow | 60L/Min |
| Working Principle | Two Way Two Position Solenoid Valve |
| Product Name | KSV12-24-0-N Excavator Hydraulic Solenoid Valve , VC12 Cavity Hole With Threaded Solenoid Valve For Hydraulic System |
|---|---|
| Cavity Hole | VC12-2 |
| Pressure Resistance | 350 Bar (5075 Psi) |
| Rated Flow | 76L/Min |
| Working Principle | Two Way Two Position Solenoid Valve |
| Product Name | KSF16-22-0-N Hydraforce Replacement Standard Hydraulic Solenoid Valve With Two Way Two Position 12V 24V Valve |
|---|---|
| Cavity Hole | VC12-2 |
| Pressure Resistance | 350 Bar (5075 Psi) |
| Rated Flow | 60L/Min |
| Working Principle | Two Way Two Position Solenoid Valve |
| Product Name | KSF12-22-0-N Two Way Two Position VC-10 Cavity With Thread Hydraulic Solenoid Valve |
|---|---|
| Cavity Hole | VC10-2 |
| Pressure Resistance | 350 Bar (5075 Psi) |
| Rated Flow | 60 Liter Per Min |
| Working Principle | Cartridge Solenoid Valve |
| Product Name | KSV08-30L-0-N Hydraulic Solenoid Valve Three Way Two Position ER DT04-2P 12V Or 24V |
|---|---|
| Cavity Hole | VC08-3 |
| Pressure Resistance | 350 Bar (5075 Psi) |
| Rated Flow | 20 Liter Per Min |
| Working Principle | 3 Way 2 Position Valve |